Anne Oja • 20. juuli 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Omanikud kärbivad aktsiakapitali

Advokaadibüroo Sorainen advokaat Karin Madisson ütles aripaev.ee-le, et teda häirib kõige rohkem see, et kahjumis firmad saavad kapitali vähendada võlausaldajaid teavitamata.

Madissoni sõnul on aktsiakapitali vähendamisel kaks peamist põhjust, millest üks on tulumaksuseaduse muudatused ja teine praegune majanduse nigel seis. "Ma usun, et enamasti on siiski tegemist maksuküsimusega," kommenteeris Madisson tänavusi miljonitesse kroonidesse küündivaid kapitali vähendamisi ja arvukaid ettevõtete likvideerimisi.

"Kuni aasta lõpuni saab aktsiakapitali võtta välja nii, et tulumaksu ei maksa," lisas Madisson. "Omakapital ei tohi langeda madalamale kui pool aktsiakapitalist. See tähendab, et 5 miljoni kroonise aktsiakapitaliga firma peab hoidma netovara 2,5 miljoni krooni tasemel."

"Oluline märk on netovara suurus. Kui kapital on n-ö ära söödud, teenib firma kahjumit. Omakapital ja netovara on sünonüümid," selgitas Madisson.

"Mis minu jaoks on äriseadustiku puudus see, et kui omanik tahab lihtsalt raha välja võtta, siis peab ta avaldama aktsiakapitali vähendamise teate ametlikes teadetes ja võlausaldajaid kirjalikult teavitama. Kui ta tahab aga aktsiakapitali vähendada kahjumi katteks, siis ta võlausaldajaid teavitama ei pea," rääkis ta.

Nii võivad paljud võlausaldajad üleöö avastada, et võlgnikud on kapitali vähendanud nende seljataga ja kunagine miljonitesse küündiv aktsiakapital vastab nüüd vaid osaühingu miinimumnõudele - 40 000 kroonile.

Teiste seas vähendavad aktsiakapitali ka metalli kokkuostja AS Kuusakoski, Viru Keskuse omanik AS Viru Center, hulgikaubandusfirma AS Prike, SEB Pangale kuuluv kinnisvara- ja infotehnoloogiafirma AS Bangalo ning Hillar Tederi osalusega AS Reval Auto.

AS Tallinna Börs vähendab aktsiakapitali rohkem kui 16 miljoni krooni võrra, selgub Ametlikest teadaannetest. NASDAQ OMXi kommunikatsiooni- ja turundusjuht Tex Vertmann selgitas aripaev.ee-le, et börsi aktsionärid otsustasid aktsiakapitali vähendamise kasuks, kuna NASDAQ OMX börsigrupiga liitumisel tekkinud sünergia vähendas planeeritud kulutusi.

"Aktsiakapitali vähendamine ei too kaasa muudatusi. Tulumaksuseadus ning muud seadused mõjutavad Tallinna börsi nagu kõiki teisigi ettevõtteid," ütles Vertmann.

Suurärimees Guido Kundla aktsiaselts Redmont Invest vähendab mulluse kahjumi katmiseks kapitali 1 miljoni kroonini. Krediidiinfo näitab firmal ka kerget maksuvõlga.

Redmont Invest, millele varem kuulusid krundid hotelli Olümpia vastas, vähendab aktsiakapitali tavapärasel moel, kuulutades sellest Ametlikes Teadaannetes. Äriregistrile esitatud 2007. aasta majandusaruandes on kirjas, et aktsiakapitali vähendatakse kahjumi katmiseks.

"Oleks teadnud sellisest võimalusest, oleks seda kindlasti kasutanud," ütles Kundla. "Tegime aga nii, nagu raamatupidaja soovitas."

Redmont Invest osales enampakkumisel ülejäänud Olümpia hotelli vastaskruntidele, kuid kaotas Viktor Levada kinnisvarafirmale.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt