Rootslaste nikotiinivaktsiin võtab suitsetamiselt mõtte VIDEO

21. juuli 2008, 12:27

Rootsis, Norras ja Taanis algavad
Stockholimis Karolinska instituudis loodud suitsetamisvastase vaktsiini katsed,
milles osaleb 400 inimest.

Instituudi teatel osalevad katseis ahelsuitsetajad, kes on tahavad oma pahest lahti saada. Enne vaktsiinisüsti läbivad nad nõustamise ning nelja kuu jooksul tehakse neli süsti. Pooled katseosalised saavad vaktsiini, ülejäänud platseebot.

Niccine nime kandva vaktsiini kallal on Karolinska instituudi professori Torgny Svenssoni juhtimisel töötatud kümme aastat. Vaktsiini arendamiseks on asutatud firma Independet Pharmaceutica.

Vaktsiin peaks tekitama kehas nikotiinivastased antikehad. Kui vaktsineeritu teeb suitsu, asuvad antikehad tegevusse, takistades nikotiinil kesknärvisüsteemini jõudmist ning suitsetamisega seostuva mõnutunde teket. Vaktsiini ülesanne on teha nikotiinimolekulid nii suureks, et need ei jõuaks ajju. Seega jääb suitsetaja ilma mõnust, millel sõltuvus põhineb. Kui pole mõnu, ei näe suitsetaja oma tegevusel ka mõtet.

Nikotiinivaktsiinide väljatöötamise peamine probleem on, et organismi immuunsüsteem normaalselt ei reageeri nikotiinile. Seega tuleb vaktsiini puhul nikotiin viia organismi koos nn kandjaga, mis stimuleerib immuunsüsteemi antikehi looma. Selleks, et vaktsiin oleks edukas, peab organism looma antikehi suures koguses ning kandja roll on võtmetähtsusega.

Vaata Reutersi videot!


Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    12. August 2008, 22:21
    Otsi:

    Ava täpsem otsing