20. sajandi kõige revolutsioonilisem foto

22. juuli 2008, 00:33

Ei, see pole Vene sõdur heiskamas lippu
Berliini Riigipäevahoone kuplile ega ka mitte Marilyn Monroe seismas valges
kleidis ventilatsiooniðahti restil.

Euroopa tuumauuringute keskuse CERN teoreetilise füüsiku Alvaro De Rujula väitel on selleks hoopis üks üsna udune ülesvõte Päikesest, kirjutas Science.

Miks just see foto? Sest fotol on näha päikesetuum, mida me tavaliselt ei näe ning fotot ei tehtud mitte valgusega vaid neutriinodega, väga väikeste elementaarosakestega, mille mass erineb õige pisut nullist ning mis liiguvad valguse kiirusele lähedase kiirusega.

Valgusel kulub tuhandeid aastaid, et Päikese tuumast jõuda tähe pinnale, et siis kaheksa minutiga Maale jõuda. Neutriinod seevastu lipsavad koheselt Päikese tuumast välja ning kuivõrd neutriinod üldjuhul ainega ei interakteeru, siis on ka nende avastamine ülikeerukas.

Kaamera, millega see ülesvõte tehti oli hiiglaslik veepaak, milles oli 50 000 tonni vett, see asus ligi kilomeetri sügavusel kaevanduses Jaapanis.

Super-Kamiokande neutriinode uurimiseks ehitatud observatoorium tegi selle pildi 1990. aastate keskel, foto säriaeg oli 500 päeva. Niisiis lisaks sellele, et tegu on möödunud sajandi kõige märkimisväärse fotoga, on tegu ilmselt ka kõigi aegade kallima pildiga.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
14. September 2008, 18:08
Otsi:

Ava täpsem otsing