Vananemisvastaste geenide saladused

22. juuli 2008, 12:51

Uus laiaulatuslik uuring, mille käigus
plaanitakse sekveneerida 1000 inimese 100 analoogset geeni, võib näidata kätte
geneetilised variatsioonid, mis takistavad mõnedel inimestel vananemisega seotud
haiguste tekkimist.

Geenitehnoloogia kiire areng viimastel aastatel on võimaldanud teadlastel genoomist pika eluea ja hea tervise põhjuseid otsida. On selgunud, et hea tervisega vanade inimeste geenid ei ole sugugi veatud. „Neil inimestel on olemas geneetiline eelsoodumus mitmeteks tõsisteks haigusteks, kuid nad lihtsalt ei haigestu nendesse,” ütles projekti juhtiv kardioloog ja geneetik Eric Topol. „Miks on see nii? Mis nende genoomis kaitseb neid haiguste eest?”

Sellele küsimusele vastamiseks koguvad teadlased vereproove tuhandelt üle 80-aastaselt inimeselt, kes pole kunagi olnud tõsiselt haiged ega tarbi mingeid ravimeid. Kavas on igaühelt sekveneerida sada geeni, mis loomade peal tehtud uuringute põhjal peaksid olema vananemise ja tervisega seotud.

„Eriti huvitatud oleme nendest geenidest, mis teiste geenide tööd kontrollivad, osaledes näiteks DNA vigade parandamises või rakkude taastootmises,” ütles Topol Technology Review’le.

DNA parandamisega seotud geenid on olulised seetõttu, et haigused tekivad just pikaajalise vigade kuhjumise tõttu, samuti on teada, et mõnedes hiirte ja inimeste DNA parandamise geenides leiduvad vead kutsuvad esile enneaegse vananemise.

Enamikes varasemates uuringutes on sekveneeritud vaid mõned üksikud geenid või püütud kogu genoomist kiiresti leida tavalisemaid geneetilisi variatsioone. Hiljutised uurimused on aga näidanud, et tervise ja vananemise juures mängivad olulist rolli mitmed haruldasemad variatsioonid erinevates geenides. Teadlased loodavad välja selgitada, kas terved vanainimesed kannavad suurema tõenäosusega variatsioone, mis põhjustavad kaitsvate faktorite parema töö või takistavad kahjulike faktorite tööd.

Topol ja tema kolleegid võrdlevad hea tervise juures olevatelt vabatahtlikelt saadud geenijärjestusi DNA proovidega, mis on kogutud enne 80 eluaastat vanusega seotud haigustesse surnud inimestelt. Teadlased on juba välja selgitanud, et tervetel inimestel on haigustega seotud geenivariatsioonide hulk vaid õige pisut väiksem. See toetab teooriat, mille kohaselt mõnusa vananemise juures mängivad olulist rolli kaitsvad geenid.

Teadlased loodavad, et kaitsvate mõjude molekulaarse tagapõhja väljaselgitamine võimaldab välja töötada ka uusi tõhusaid ravimeid. „Usume, et pikaealisuse geenid kaitsevad korraga mitme vanusega seotud haiguse eest,” ütles uurimuses mitte osalenud geneetik Nir Barzilai. „Seega oleks väga kasulik need mehhanismid selgeks teha ning töötada välja ravimid, mis imiteerivad just pikaealisuse geene, mitte ei võitle konkreetsete haiguste vastu.”

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
18. August 2008, 08:36
Otsi:

Ava täpsem otsing