ÄP fototoimetus • 22. juuli 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Loeb ostja sente, on hinnad vaos

Tänane Äripäev toob lugejateni kaks head uudist - nafta hinna langus veab praegu allapoole kütuse hinda ning toiduainete hinnatõusul on selgroog murtud.

Niisamuti nagu nafta hinda võib pidada heaks indikaatoriks kaupade hindade liikumise suuna aimamiseks, võib ka piima hinna käitumist vaadates öelda, mis suunas hakkavad liikuma muu toidukraami hinnad. Nii nafta kui ka piima hind on kõrvuti kerkinud ja järjest rekordeid purustanud, aga tundub, et praeguseks on lagi seljataga ning et hindade tõus mitte üksnes ei pidurdu, vaid on võtnud hoopis langussuuna.

Mõlema hinda mõjutavad maailmaturuhinnad, aga ka tarbijate ostujõud. Ent meie tarbijate ostujõu kasv on pidurdunud ja inimesed on kulusid kokku tõmmanud. See on kaupmeestele selge märk - et kliente mitte kaotada, tuleb hindu õgvendada. Konkurents jaekaubanduses on sedavõrd tugev. Näiteks on Prisma kaubakorv odavnenud 8%, kuid klientide arv on suurenenud 7%.

Kui toornafta barrel maksis aasta tagasi 70 dollari ringis, siis tänavu poole rohkem. Eelmisel nädalal kukkus hind 128 dollari kanti, mis andis tõuke ka kütuse hindade languseks. Esmalt Londonis, eile tuli Rootsi järele. Soome kütusemüüjad kaaluvad samuti hindade langetamist. Meie müüjad on pikema mõtlemisega. Kui nädalavahetuse hind pidama jääb, lubavad nad siiski hinnad üle vaadata, kuid langustrendist on nende meelest veel vara rääkida.

Toiduainete puhul on langus juba märgatav. Ehkki konjunktuuriinstituudi toidukorv tegi teises kvartalis aastate võrdluses läbi 15 aasta suurima tõusu - toidukorv kallines enam kui 140 krooni ehk ligi viiendiku võrra -, siis piimahind tegi pöörde allapoole juba teise kvartali alguses ning tasahilju on ka muud toiduained hakanud odavnema.

Peamine suundumuse muutja on olnud tarbija, tema käitumine. Ostjad on hakanud raha lugema sendi täpsusega, sest nende sissetulekute kasv on pidurdunud, aga hulga esmavajalike kaupade-teenuste hinnad on tõusnud - vesi, elekter jne. Sügisest kallineb ka toasoe - kui palgad ei suurene, vähendatakse muud tarbimist. Arvata võib, et jällegi ostetakse esmajoones valivamalt söögipoolist. Ja ehkki jaemüüjad lasevad praegu hindadest õhku välja oma marginaalide arvel, seab see toiduainete edasisele hinna tõstmisele piiri.

Eksperdid ja poliitikud on taas hakanud õhutama inimesi rohkem tarbima, et majanduskasvule hoogu veidigi juurde anda. Ent tarbijal on rahakott kindla suurusega. Et sealt kõigeks jätkuks, tuleb tal ikkagi raha hoolikamalt lugeda. See hoiab hinnad vaos.

Autor: ÄP

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt