Ketlin Priilinn • 22. juuli 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Vaikne elektritrimmer annab suurel töökoormusel otsad

"Elektrimootoriga trimmerit üldse ei soovitaks - selle puuduseks on nõrgad mootorid ja suhteliselt kallid kulumaterjalid," hoiatab Hortulus OÜ juhataja Kristjan Talu. Elektritrimmereid soovitab ta vaid väga väikeste tööde tegemiseks, näiteks muruäärte pügamiseks.

Laiemalt jagunevad trimmerid kolme gruppi: elektrimootoriga trimmerid, väikesed bensiinimootoriga trimmerid ja bensiinimootoriga trimmerid ehk võsalõikajad.

Bensiinimootoriga trimmerid jagunevad Talu sõnul nn kõvera ja sirge varrega trimmeriteks. Kõvera varrega trimmerid on trossülekandega mootori ja reduktori vahel. See on on mõeldud vaid muru trimmimiseks. Sirge varrega masin on aga võllülekandega, mis talub nii muru trimmimist kui ka võsa lõikamist. Siiski peab ta parimaks sirge varrega masinat, mis kestab kauem.

Korralik trimmer peaks Talu sõnul olema vähemalt 25 cm3 mootoriga, võsalõikaja aga kindlasti üle 30 cm3.

Väga oluline on jõhvi valik. See peaks olema piisavalt tugev. Parimad suudavad Talu jutu järgi niita ka kuni sentimeetrise tüvepaksusega võsa. Korra aastas peaks Talu sõnul vahetama trimmereil kütusefiltrit ja vajadusel õhufiltrit. Reduktori olemasolul vajab ka see määrimist.

Elar Piir Lilleparun OÜ-st leiab, et trimmeri valimisel peaks kõigepealt endale selgeks tegema, kas see kulutus on oma hinda tõepoolest väärt. "Ehk aitaks ka vikatist, mis annaks kehale parema koormuse ja oleks sealjuures väga vaikne," pakub Piir. "Tuletaks meelde esivanemate oskusi ja tooks meie ellu midagi uut." Piir lisab, et tema ise niidab juba päris palju vikatiga.

Lisaks kasutusotstarbele tasub valida ka endale sümpaatne kaubamärk. Samas tõdeb Piir, et ega neil erilist vahet tegelikult ole, sest enamik osasid toodetakse ikkagi Hiinas.

ASi Baltoil Prof Garden osakonna müügijuhi Jaanus Palu sõnul sobivad aku ja elektri toitel töötavad trimmerid hästi linnaoludesse, kus niidetavad pinnad on väikesed. Nende eeliseks on kergus, lihtsus ja peaaegu olematu müra, miinuseks aga aku lühike tööaeg (ühe laadimisega umbes pool tundi) ja elektritrimmeri puhul pikendusjuhtmega jändamine.

Bensiinitrimmeritest sirgvarreliste puhul soovitab ta eelistada õlarihmadega masinat - siis väsitab töö vähem.

Bensiinimootoritest levinuim kahetaktiline on küll erksam, kuid mürarikkam ja lühema eluaega. Neljataktilise pikaealisusele, vaiksele käigule ja puhtamale kütuse põletamisele vaatamata tuleb arvestada trimmeri suurema kaaluga.

Ise eelistan kindlasti bensiinimootoriga trimmerit ja just selle omale möödunud aastal suvilas muru niitmiseks ka ostsin. Nimelt on bensiini peal töötav trimmer elektrilisest oluliselt võimsam, töökindlam ja mugavam kasutada, samuti on nendega sageli kaasas terad, millega võsa ja hekki kärpida.

Trimmeri eest maksin veidi alla viie tuhande krooni ja arvan, et see on suhteliselt keskmine hind - eks neid ole nii odavamaid kui ka kallimaid.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt