Loomisel on GPS Kuu jaoks

23. juuli 2008, 10:06

NASA on esitanud Ohio ülikooli teadlasele
tellimuse GPS-laadse süsteemi loomiseks, mida hakkaksid asukoha määramiseks
kasutama astronaudid Kuul.

NASA on seadnud eesmärgiks saata inimene 2020. aastaks taas Kuule, kuid seekord selleks, et sinna jäädagi. Kuule rajatakse püsiv baas, mis on esimeseks sammuks suuremahulisemas plaanis, mis näeb ette tulevikus inimese eluruumi laiendamist teistele planeetidele.

Kuul orienteerumine pole aga niisama lihtne. Maal saab selleks kasutada näiteks GPS-vastuvõtjat, kuid Kuul see muidugi ei tööta, sest Kuu ümber ei lenda asukoha määramiseks vajalikke satelliite.

Seega pöördus NASA Ohio ülikooli teadlase Ron Li poole, kes töötas välja ka Marsikulgurite Spiriti ja Opportunity navigeerimissüsteemi. NASA rahastab projekti järgmise kolme aasta jooksul 1,2 miljoni dollariga, kirjutas Science Daily.

„Inimesed on kauguste hindamiseks harjunud kasutama tuntud suurusega objekte. Näiteks majad ja autod,“ ütles Li. „Midagi sellist Kuul aga ei ole. Seega on eksida väga lihtne ning loomulikult äärmiselt ohtlik.“

Li kirjeldas juhtumeid varasematest Kuu missioonidest, kus astronaudid üritasid jõuda eemal asuva kraatrini, kuid pöördusid igaks juhuks tagasi, sest pidasid kraatrit liiga kaugel olevaks. Tegelikkuses olid nad aga peaaegu kohal, kõigest mõned meetrid olid jäänud, kuid nad ei saanud sellest aru.

Astronautide ohutus on Li meeskonna peamine prioriteet. Koos temaga tegelevad süsteemi väljatöötamisega ka psühholoogid. „Me töötame välja seadmed orienteerumiseks, kuid me soovime aidata ka psühholoogiliselt,“ ütles Li. „Me tahame säästa astronaute stressist, mida põhjustab hirm eksida, ning ärritusest, mis tekib viletsalt töötavate seadmete pärast. Kuul orienteerumine pole vaid tehnoloogiline küsimus, sellel on ka meditsiiniline külg.“

Li kirjeldas süsteemi tööpõhimõtet järgnevalt: „Orbiidilt tehtud fotod kombineeritakse Kuu pinnalt tehtud ülesvõtetega ning selle alusel koostatakse kuu maastiku kaardid. Kuukulgurite ja astronautide liikumissensoritelt saadud info alusel leiab arvuti asukoha. Abiks on ka signaalid maanduritelt, baasist ja Kuu pinnale püstitatud raadiomajakailt.“ Väljatöötavale süsteemile on antud nimeks LASOIS (Lunar Astronaut Spatial Orientation and Information System).

Lisaks Li meeskonnale töötavad LASOISi erinevate osade kallal ka töögrupid Massachusettsi tehnoloogiainstituudist ja California ülikoolist

Kui süsteemi katsemudel on valmis, asutakse seda järgmisel aastal testima Mojave kõrbes. Seejärel asuvad sellega tutvuma ka astronaudid ning kolme aasta pärast plaanib Li töötava süsteemi NASAle üle anda, kellel on siis veel mitu aastat aega, et see 2020. aastaks ülejäänud väljatöötatud tehnoloogiaga ühildada.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
18. August 2008, 08:36
Otsi:

Ava täpsem otsing