Peruust leiti kummaliste hauapanustega muumia

23. juuli 2008, 10:29

Peruust leiti väga hästi säilinud
tuhandeaastane muumia, kelle nägu oli värvitud punaseks, silmad kaetud
metallplaatidega ja keha tätoveeritud.

Eelmisel kuul eemaldasid antropoloogid Lima laboratooriumis ettevaatlikult iidsete tekstiilikiudude kihid, mis katsid kolmekümnendates aastates kõrgklassi kuuluvat meest. Riidekihtide vahelt tulid esile nii ennenägematuid kui ka traditsioonilisi hauapanuseid – relvi, maisi ja isegi surnuga samasugustes riietes kujuke, kirjutas National Geographic.

Hauapanused, muumia ja leidude asukoht viitavad, et salapärane ja väheuuritud Chancay tsivilisatsioon hoidis kultuuri õitseajal aastatel 1000-1500 Peruu Vaikse ookeani viljakat põhja- ja keskosa üllatavalt tugeva kontrolli all. Kultuurile tõi lõpu üha laienev inkade impeerium.

Praeguseni oli enamus Chancay kultuuri jäänuseid avastatud buldooserite töö või põllumajanduse laiendamise käigus, mistõttu leiud olid segased ning nende päritolu ebakindel. Seetõttu on puutumatu haua avastamine eriti suure tähtsusega ning aitab kadunud kultuuri saladustele valgust heita.

Teadlaste poolt hüüdnime Kiko Rontoy saanud muumia paremas käes oli tühi kott ning nöörisilmus, tekstiilikihtide vahelt võis leida hulgaliselt maisitõlvikute jäänuseid. Mais oli tol ajal väga väärtuslik ressurss, millest lisaks toidule valmistati ka traditsioonilist alkohoolset jooki. Kuna maisi oli hauda palju kaasa pandud, arvavad teadlased, et Kiko Rontoy oli ülik. Kuna kadunud kultuurist on nii vähe teada, ei oska teadlased öelda, millistele jumalatele olid ohvriannid määratud.

Muumia oli riietatud kahte tuunikasse ja niudevöösse. Tema põlvede ja puusade kõrvalt leiti kada-taolisi relvi.

Teadlaste jaoks kõige huvitavam leid oli 30-sentimeetrine puukuju, mis oli riietatud sarnaselt surnule ning asetatud tema pea kõrvale. Leitud kuju tähenduse selgitamiseks on vaja läbi viia põhjalikumad uuringud.

Muumia parema põlve juures asub must tätoveering – joon, mis jälgib liigese nurka. Tätoveeringud on samuti üliku staatusesümbol.

Muumia nägu oli kaetud mitmete õhukese loori kihtidega. Iga kihi vahel asetsesid pisikesed hauapanused, näiteks hõbetükid. Muumia kaela ümber oli hõbehelmestest kaelakee.

Kinaverist (HgS) punane värv kattis muumia hästisäilinud nägu – järjekordne kõrgklassi matmistava. Muumia silmi katsid vase- ja hõbedaplaadikesed, üks metallitükk oli asetatud ka hammaste vahele.

Muumia uurimisest pole veel selgunud, kuidas Kiko Rontoy suri. Puuduvad märgid luumurdudest või tõsistest haavadest. Kuigi spetsialistid alles tegelevad asja uurimisega, arvatakse, et tegemist võis olla mõne nakkushaigusega.

Üksildasse hauda maetud muumia avastamine tuli üllatusena, sest enamik inkade-eelseid surnuid maeti surnuaedadesse. Erandeid tehti vaid kõrgetele ülikutele. Üliku haua avastamine keskmise suurusega asulast nagu Rontoy viitab teadlaste sõnul asjaolule, et Chancay kultuur hoidis Peruu põhja- ja keskosa rangelt oma kontrolli all.

Kui inkad 1476. aastal Peruu rannikule jõudsid, vallutati nii Chancay kui ka kõrval asunud Chimori kultuur. Tõenäoliselt jäid valitsema aga kohalikud ülikud, kes allusid inkade keskvalitsusele.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
13. January 2009, 22:06
Otsi:

Ava täpsem otsing