Anne Oja • 24. juuli 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Balti majandus pidurdub järsemalt

Balti riikide majandus jahtub kiirelt ning nende majanduslikud väljavaated on selgelt halvenenud võrreldes 2008. aasta algusega. Selle põhjuse on kasvav makromajanduslik tasakaalutus, kinnisem krediiditurg ja ülekuumenenud kinnisvaraturg.

Eriti Eestis ja Lätis näib pidurdumine toimuvat kiiremini kui oodatud, ning SKP kasvu prognoos on 2008. aastal 0,1% Eestis ja 2% Lätis. Leedu majanduskasvuks prognoositakse 4,7%.

Kinnisvara hinnamull on lõhkenud eriti kiirelt Lätis. Elamuturu stagnatsiooni märke on sagenenud ka Eestis pärast kinnisvara müügi kukkumist 30% 2008. aasta II kvartalis.

Suured jooksevkonto kõikumised, ulatuslik sõltuvus välisvahenditest ja kõrge inflatsioonisurve on toonud Kagu-Euroopale sarnased väljakutsed nagu Balti riikidele.

"Kagu-Euroopa piirkonna kinnisvaraturus on vähem õhku kui Baltimaades, teiseks on regiooni majandusstruktuur märksa mitmekesisem ja kodumaine konkurents toimib, kolmandaks juhtus see märksa varasemas arengustaadiumis," kommenteeris UniCredit Grupi Kesk- ja Ida-Euroopa regiooni peaökonomist Debora Revoltella.

Keskmiseks aastase majanduskasvu kiiruseks 2008-2010 on Kesk-Euroopas 4,6%, Kagu-Euroopas ja Balti riikides 5,1% ning "laiema Euroopa" piirkonnas 6%.

Claudio Zucchelli ja Dag Kirsebom kirjutavad oma äsja ilmunud raamatus, et eestlaste olulisim staatusesümbol on äsja pestud ning päikeses särav luksusauto, mis maksab 10 aasta keskmise palga. Endast lugupidava eestlase auto on alla kolme aasta vana, kallist marki, suur ja võimsa mootoriga. Auto peab seisma eestlase koduhoovis. Selleks asendab Eesti mees maalilised ilutaimed tundetu asfaldiga.

Eesti naised näitavad staatust kalleid firmarõivaid ja -kosmeetikat ostes, lisavad raamatu autorid.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt