Endine KGB maja Pagari tänavas läheb müüki

Mariliis Pinn 25. juuli 2008, 17:42

Koalitsioonis kirgi kütnud Pagari tänava
majja kommunismiohvrite muuseumit ei tule. Erastatava maja uus omanik peab seal
säilitama ohvrite mälestamise võimaluse.

Isamaa ja Res Publica Liit tegi tänasel Riigi Kinnisvara AS’i koosolekul ettepaneku Pagari keldrite osaliseks säilitamiseks ja avaliku kasutamise tagamiseks, mis ka toetust leidis, teatas IRL.

RKASe nõukogu suunise järgi informeerib RKASe juhatus kõiki Pagari tänava hoone ostjaid hoonega seotud kitsendusest. Pagari tänava keldrites ei ole lubatud hoone müügi järgselt tegevused, mis riivaksid ohvrite mälestamist ja meelespidamist. Ostja kohustub säilitama hoonel mälestustahvli ja lubab hoonele tulevikus paigaldada täiendavaid selgitusi nõukogude repressiivorganite poolt toimepandud kuritegude kohta, samuti peab tulevane omanik tagama osale keldrist avaliku kasutuse ohvreid mälestada soovijatele.

Rahvusvaheline Kommunismikuritegude Muuseumi rajamine jääb koalitsioonipartnerite soovi tõttu hoone iga hinna eest terviklikult võõrandada ära.
„Mul on kahju, et me ei saa rajada Pagari tänavale kommunismiohvrite muusemi. Sellel projektil oli olemas rahvusvaheline toetus, kuid kahjuks ka meie valitsuspartnerite vastasseis. Samas on mul tänase otsuse valguses hea meel, et oleme suutnud ära hoida keldrite kasiinoks või kõrtsiks ehitamise ja kehtestanud hoonele vastavad kitsendused,“ kommenteeris Mart Laar.

Kommunismikuritegude Uurimise Sihtasutuse on ellu kutsunud filantroop krahv Damian von Stauffenberg, ekspeaminister Mart Laar, ettevõtja Meelis Niinepuu. Sihtasutust nõustab kõrgetasemeline rahvusvaheline kolleegium ja haldab Eestis asuv juhtkond ning arendusmeeskond. Sihtasutuse nõukogu liikme Meelis Niinepuu sõnul ei jää rahvusvaheline kommunismikuritegude muuseum siiski tegemata. „Selleks on olemas nii tahe kui finantsvahendid," kommenteeris Niinepuu.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. July 2008, 17:43
Otsi:

Ava täpsem otsing