ÄP fototoimetus • 27. juuli 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Piki näppe kulka rahajagajaile

Eestis teevad teatrit paljud tõelised professionaalid, kes ei ole näitlejad ainult lavalaudadel, vaid etendavad elus eneses pidevaid näitemänge, millele nad saavad stsenaariumi ise kirjutada. Oluline roll nende näitemängudes on kultuuriminister Laine Jänesel ja kultuurkapitalil - nende kaudu tuleb etenduste eelarve, ent nood on heatahtlikud ega kipu lusti rikkuma.

Äripäev tunnistab: need Eestist alguse saavad ning maailma eri punktides lõpule viidavad etendused toimetusele ei meeldi. Toimetus häbeneb silmad peast, et kultuuriminister kogu askeldamist kultuuriks peab.

Tänane Äripäev kirjutab näitlejate soosimisest kultuurkapitalis. Mõne viimase aastaga on sihtasutuses juurdunud näitlejatele enesetäiendamiseks toetuste jagamise poliitika, mille põhimõte on lihtne - näitleja küsib, sihtasutus annab. Ja rumal on see, kes ei küsi või küsib vähe.

Näiteks on näitlejal jätkuv huvi n-ö punase režiimi vastu, sellega saab tutvuda Kuubal. Tuleb lihtsalt kirjutada kultuurkapitalile vastav taotlus, märkida reisi eesmärk, maksumus ja taotletav summa. Pärast aga esitada sihtasutusele aruanne - muidu ei saa järgmisel korral enam raha, kui on näiteks soov Moulin Rouge'is Prantsuse teatrist või ka Madagaskaril kohalikust rahvakultuuril põhinevast teatrist ülevaadet saada. Ka ümberilmareisiks raha küsijate suu pihta ei lööda.

Avar silmaring on teadagi igas ametis vajalik, näitlejast rääkimata. Kuid selleks ei pea tallama samu radu, mida mööda käisid ametnikud ja poliitikud. Aga otsime vist asjata riigieelarvest raha saajate seast head eeskuju - isegi kultuurkapital on osutunud vaid selleks toruks, mida pidi eelarveraha sihtasutuse asjapulkade tuttavate-sõprade kätte voolab. Kultuurkapitali juhataja Raul Altmäe tunnistab avameelselt, et Eesti on nii väike ning toetuste jagamisel mängivad tähtsat rolli isiklikud sidemed ja sümpaatiad. Kui kultuurkapitali juhataja Raul Altmäe, nõukogu esimees Laine Jänes, liikmed Kalju Komissarov, Ilmar Raag, Olav Ehala, Oliver Kruuda, Enn Kunila jt ei tee tõesti vahet tõsikultuuril ja lõbureisidel riigi raha eest, siis istuvad nad vales kohas.

Kultuurkapitali onupojapoliitika ei toeta Eesti kultuuri, vaid toidab intriige kultuuriringkondades. See on labane ja ebaaus etendus, mille toimetus välja vilistab.

Meie meelest peavad näitlejad reisiraha tagasi maksma ja sihtasutus riigi raha eest turismireiside toetamise lõpetama. Kui kultuurkapital ei saa aru, milleks ta loodi, tuleb ta laiali saata - selle käsutuses olevat raha saab palju otstarbekamalt kasutada. Signe Kivi teaks, mis on ministri kohus.

Autor: ÄP

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt