HI-viiruse põdejate keskmine eluiga tõuseb jõudsalt

28. juuli 2008, 17:14

Alates 1990. aastate lõpust on HI-viiruse
põdejate keskmine eluiga tõusnud koguni 13 aasta võrra. Seda tänu oluliselt
tõhustunud ravimitele, mis viiruse arengut ja aidsi väljakujunemist
takistavad.

HI-viirust põdevate inimeste eluiga uurisid põhjalikumalt Alabama ülikooli ja Simon Fraseri ülikooli teadlased, kes avaldasid oma töö tulemused ajakirjas The Lancet. Leiti, et viimaste aastate jooksul langes uuritud 43 355 Põhja-Ameerika ja Euroopa HI-viirus põdeja seas surmajuhtumite arv tervelt 40 protsendi võrra.

Teadlased uurisid patsiente, kes võtsid ravimite kokteili, mida nimetatakse kombineeritud retroviiruste vastaseks teraapiaks (cART). „Alates 1996. aastast, mil selle teraapiaga algust tehti, on see muutunud efektiivsemaks, paremini talutavaks ning jälgitavaks,“ ütles Michael Munavero Alabama ülikoolist.

„Nüüd näeme aastatepikkuse uurimistöö vilju, mis on viinud haigete eluea olulise pikenemiseni,“ lisas ta. Siiski ei ole cARTi mõju kõigile ühesugune, sest ravi edukus sõltub peamiselt sellest, kuivõrd varases viiruse arengujärgus teraapiaga algust tehti.

Uurimuse käigus leiti, et cART pikendas haigete eluiga 13,8 aasta võrra, varasemalt 36,1 eluaastalt 49,9 aastani.

Vaatamata edule on HIV-patsientide eluiga siiski oluliselt lühem kui keskmine eluiga. HIVi mitte põdevad inimesed elavad keskmiselt 30 aastat kauem, hoolimata kõigist muudest viirushaigustest ja terviseprobleemidest. 20-aastasel HIV-positiivsel on aga tänapäeval täiesti reaalne šanss kõrge vanuseni vastu pidada. Õigel ajal cART-programmiga alustades peaks ta vastu pidama keskmiselt kuni 63-aastaseks saamiseni. Arvestades näiteks Eesti keskmist eluiga, pole tegu sugugi nii halva näitajaga.

Uuringut rahastasid Suurbritannia teadusnõukogu ja ravimifirma GlaxoSmithKline.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
18. August 2008, 08:32
Otsi:

Ava täpsem otsing