Uskumatult tugev kalasoomus kaitseks ka sõdureid

28. juuli 2008, 16:44

Aafrika mudastest tiikides saaki jahtivad
kalad kannavad seljas soomusrüüd, mis kaitseks sõdureid ka kõige tugevama
rünnaku eest. Nüüd on insenerid imetugeva soomusrüü tööpõhimõtte välja
selgitanud ning loodavad sellega varustada ka sõdureid.

Kala Polypterus senegalus soomusrüü on nii tugev erinevate materjalide spetsiifilise järjestuse tõttu, kirjutavad teadlased 27. juulil ajakirjas Nature Materials avaldatud põhjalikus analüüsis, kirjutas LiveScince.

"Sellised põhjalikud uuringud on loodusest inspireeritud materjalide loomisel asendamatud,” ütles MITi teadlane Christine Ortiz. "Näiteks saaks selle uurimuse põhjal luua soomuskaitset sõduritele ja sõjaväesõidukitele.”

Praegu mageveekogudes elava kala eellastel oli tugev soomusrüü hädavajalik iidsete suurte merekiskjatega toime tulemuseks. Kuigi tänapäeval on selline raudrüü ehk isegi natuke ülepingutatud, aitab see toime tulla liigikaaslastega võitlemise ja kiskjatele vastupanemisega.

USA sõjaväe poolt rahastatud teadlased uurisid üheainsa kalasoomuse omadusi. Nad leidsid, et soomus koosnes neljast erinevast materjalikihist, mille hulka kuulusid ka luu ja dentiin. Soomusrüüle andsid tugevuse nii iga materjali omadused, kihtide kuju ja paksus kui ka kihtidevahelised ühendused.

"Mind ei üllata, et miljonite või sadade miljonite aastate käigus toimunud evolutsioon võib meile tänapäeval häid ideid anda,” ütles uurimuses mitte osalenud zooloog Leo Smith. „Nii pika aja jooksul välja kujunenud soomusrüü juures on täiustatud kõiki erinevaid aspekte.”

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
18. August 2008, 08:36
Otsi:

Ava täpsem otsing