USA sõjavägi muutub roheliseks

29. juuli 2008, 11:45

Rohelised ideed on hakanud jõudma ka USA
sõjaväkke. Nimelt on leitud, et fossiilsete kütuste kasutamise vähendamine
aitaks säästa ka konfliktipiirkonnas viibivate sõdurite elusid, sest
kütusekonvoid on vaenlase sõduritele eriti heaks sihtmärgiks.

Armee on kavandamas kokkuhoidu nii eesliinil Iraagis ja Afganistanis kui ka kodumaa pinnal asuvates sõjaväebaasides. Eesmärgiks on vähendada sõjaväe fossiilsete kütuste kasutamist 30 protsendi võrra aastaks 2015, kirjutas Reuters.

Kokku hoida proovitakse väga erinevaid meetodeid kasutades. Algust tehti programmiga juba 2001. aastal Põhja-Carolinas asuvas sõjaväebaasis Fort Braggis. Näiteks linnalahingute harjutamiseks ehitatud rajatised läksid maksma ühe treeningküla kohta umbes 400 000 dollarit. Nüüd aga tehakse neid vanadest laevakonteineritest ning ühe küla saab püsti 25 000 dollariga ning jäätmeid tekib oluliselt vähem.

Iraagis on üks suuremaid ohte pikad varustusliinid, mida on raske kaitsta. Esimesel sõjaaastal ulatusid need Kuveidist Bagdadini ning olid pidevalt rünnakute sihtmärgiks. Peamiseks veetavaks kaubaks oli aga kütus, mis tegi olukorra veelgi ohtlikumaks.

Hiljuti USA Djibouti, Kuveidi, Iraagi ja Afganistani baasides läbiviidud uuringu käigus leiti, et tervelt 85 protsenti kütusest kulus konditsioneeride käigushoidmiseks. Kliima on neis piirkondades talumatult kuum, telgid aga halvasti soojustatud, mis sellist kütuseraiskamist seletabki. Ainuüksi telkide parem isolatsioon aitaks kütusekulu vähendada 45 protsendi võrra.

Samuti rohkelt kütust neelavate sõidukite janu leevendamine osutub ilmselt märksa keerukamaks ülesandeks, sest masinate kergemaks tegemise hinnaks on sõdurite suurem haavatavus. Seega ei ole see ilmselt esialgu koht, kust saaks oluliselt kokku hoida. „Tulevikus võivad asjad aga ka siin muutuda, sest uued soomusmaterjalid muutuvad järjest kergemaks,“ ütles Tad Davis USA armeest.

Davis julgeb ka kahtluse alla seada laialt levinud arvamuse USA sõjaväest kui eriti suurest reostajast ning kasvuhoonegaaside tekitajast. Armee on alustanud programmiga, et mõõta täpselt ära, kui palju energiat kulutatakse Colorados asuvas baasis Fort Carson. Esialgsete andmete kohaselt toodetakse baasis ühe aasta jooksul 205 000 tonni süsinikdioksiidi, mis vastab umbes kogusele, mille tekitab aastaga 25 000 elanikuga linn. Sarnane süsinikuemissiooni jälgimise plaan kavatsetakse tulevikus sisse seada kõigis USA sõjaväe baasides.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
09. September 2008, 17:19
Otsi:

Ava täpsem otsing