Hille Tressum • 29. juuli 2008
Jaga lugu:

Merko toimik sai esimesel päeval löögi

Merko Ehituse aktsiatega alustati eile kauplemist tasemelt 13,14 krooni, päeva lõpuks oli sellest aga järele jäänud 11,27 krooni, mis tähendab 14,23protsendilist langust.

Päeva alguseks arvutatud aktsia hind põhines kohtutoimikuga seotud jagunemisjärgse AS Järvevana omakapitalil (232,5 mln krooni), mis oli jagatud aktsiate arvuga (17,7 mln).

Esmaspäevase sulgemishinnaga võrreldes aga langes Merko aktsia eile 89 protsenti, kuna nn tükeldamata Merko aktsia hind oli börsipäeva lõpuks 111 krooni peal.

LHV analüütiku Sten Pisangi sõnul on Merko jagunemine juba mõnda aega õhus olnud. Seega on ka investoritel olnud aega kujundada oma seisukohta.

"Homsest kauplema hakkav võimalikku juriidilist kohustust omav Järvevana AS hakkab kauplema omakapitali väärtusel," selgitas Pisang üleeile.

"See hinnaliikumine peaks peegeldama investorite meelestatust kohtuasja suhtes ning usun, et teatav riskipreemia võib tuua aktsia hinda allapoole. Praegu on meil Merkole neutraalne soovitus ning soovitusi anname fundamentaalsetel põhjustel. Merko jagunemine olulist fundamentaalset põhjust soovituse muutmiseks ei anna. Aktsionäril tekib homsest võimalus loobuda Merko sellest osast, mille suhtes toimub uurimine," rääkis Pisang aripaev.ee-le.

Pisangi kolleeg Erki Kert lisas, et praegu kaubeldavate Merko aktsiate hind on ainuüksi kohtuasjade tavalist kestust arvestades liiga kõrge.

"Tänane (eilne - toim) aktsiahinna langus oli ootuspärane," sõnas ta, märkides, et hind sõltub nii sellest, kui suurt võimalikku trahvi kardetakse, kui ka sellest, kui kaua kohtuasi kestab.

"Arvestades, et praegu kaubeldava Merko aktsiahinna tõus on sisuliselt limiteeritud firma omakapitali väärtusega, ei tundu aktsia omamine praeguse hinna juures atraktiivne," märkis Kert.

Tema sõnul peaks uue Merko aktsia ligilähedaseks hinnaks aritmeetika teel kujunema praegu kaubeldava Merko hinna ja jagunemiseelse Merko aktsiahinna (7,10 eurot) vahe.

"Uue Merko aktsia hind hakkab peamiselt sõltuma sellest, kuidas läheb firma põhitegevus ehk siis ehitus ja arendus," lisas Kert.

Portaali tarkinvestor.ee asutaja ja omaniku Kristjan Lepiku sõnul tuleks arvestada sellega, et "kohtutoimiku Merko" aktsia kujuneb üsna spekulatiivseks. Aktsia hinna liikumine ei ole praktiliselt seotud Merko põhitegevusega.

Arvestades riske, võiks hind Lepiku sõnul olla eilsest madalam (0,72 eurot).

"Ehituse Merko liikumine hakkab sõltuma ettevõtte põhitegevusest ning ma ei usu, et see poolitamisprotsess tooks aktsia hinnas olulisi muudatusi. Pigem ma arvan, et tehing on Merko olemasolevatele aktsionäridele positiivne - kohtusaaga on nüüd põhitegevusest eraldatud ning ettevõte saab pühenduda taas ehitus- ja arendustegevusele," lisas Lepik.

Jaga lugu:
Hetkel kuum