Digitaalne maailma geoloogiline kaart valmimas

01. august 2008, 10:34

Geoloogid üle maailma on ühendanud jõud, et
valmistada esimene digitaalne interneti kaudu kättesaadav maailma geoloogiline
kaart.

Projekti nimega OneGeology, mida juhib Briti geoloogiateenistus, on praeguseks kaasatud üle 80 riigi. Eesmärgiks on luua globaalne kaart mõõtkavas 1:1 000 000. See tähendab, et üks cm kaardil vastab 10 kilomeetrile looduses.

Kaardi valmides peaksid inimesed saama kaarti vaadata nii nagu praegu näiteks Google Earthi rakendust ning leida kiirelt, mis kivimid tema maja all asuvad.

Valmiv kaart ei ole staatiline, vaid seda kavatsetakse pidevalt täiendada ja ajakohastada. Projekti eestvedajad rõhutavad, et eriliseks teeb projekti asjaolu, et lokaalne info kogutakse kokku väga paljudest allikatest ning sellest moodustatakse ühtne ülemaailmse ulatusega geoloogiline andmebaas.

Geoloogilise infoga varustavad projekti riikide geoloogiateenistused, kelle ülesannete hulka geoloogiline kaardistamine kuulubki. Projekti suhtes on küll üles näidatud suurt vastutulelikkust ja entusiasmi, kuid samas tunnevad mitmed riigid muret, et niivõrd suur mõõtkava sedavõrd tundliku informatsiooni kõigile kättesaadavaks tegemiseks ei sobi. Ning osa maailmast ei olegi veel sellise täpsusega kaardistatud.

Projekti valmimisele on kaasa aidanud muuhulgas ka Geoloogilise maailmakaardi komisjon, Rahvusvaheline geoloogiaühing, Rahvusvaheline planeet Maa aasta ja UNESCO.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
18. August 2008, 08:36
Otsi:

Ava täpsem otsing