3. august 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Leia garaažile sobilik avatäide

Spetsialistid oskavad aga välja tuua veel mõningaid momente, mida peaks silmas pidama, kui on käsil garaažile ukse valimine. "Kindlasti peaks garaažiuks sobima maja üldfassaadiga, kuid eelkõige tuleks uurida seda, kuidas uks peab vastu meie ilmastikuoludes," räägib OÜ Topdoor müügijuht Roman Õunap.

Ta lisab: "Ukse kvaliteedi osas tasuks müüjalt kindlasti küsida tootjapoolse vastava kvaliteedisertifikaadi olemasolu, need on spetsiaalsed Euroopa Liidus toodetud garaažiustele kehtestatud kvaliteedinormatiivid, mis tagavad ukse pikaajalise töövõime ja turvalisuse."

OÜ Lemotron müügijuht Margus Kiisküla sõnul ei ole vähetähtis ka see, millisesse ilmakaarde jääb garaažiuks. "Kui ukseava jääb lõunakaarde ja see on otse päikese käes, siis soovitan kindlasti valida heledamate toonide seast. Tume pind neelab rohkem päikeseenergiat ja kuumeneb liiga üle," ütleb ta. See aga võib põhjustada, et ust täitev polüuretaan lööb teda katva teraspleki küljest lahti.

Käändukse garaažile võib valida sel juhul kui oluliseks teguriks otsustamisel on ukse hind, sest üldjuhul on käänduks standardmõõtmetes ja tal on lihtne konstruktsioon, mille tõttu ka väiksem kasutussagedus ja vastupidavus võrreldes sektsioonuksega.

Tõstetavate sektsioonuste võimalused on mitmekesisemad, uks valmistatakse lähtudes garaaži ukseava suurusest ning samuti saab kasutada erinevat automaatikat. Ülestõstetavad sektsioonuksed on oma praktilisuse tõttu ka tänapäeval kõige levinumad.

Kui garaažiuks on selle ruumi ainus sissepääs, siis tasuks kaaluda lahendust, kus suure sektsioonukse sisse on tehtud väiksem jalguks. "Kuna jalguks on suhteliselt kallis, siis tasub kindlasti läbi mõelda, kui palju kavatsetakse garaaži ja väikest ust kasutada," ütleb Kiisküla. "Kui ust kasutatakse sageli, siis tasub ta ära."

Garaažiuks võib olla nii käsitsi kui ka automaatikaga juhitav. Ukse automaatika valimisel tuleks eelkõige lähtuda automaatika tulevasest kasutussagedusest ja ukse parameetritest. Mugavuse lisamiseks saab automatiseeritud garaažiukse juhtimise ühendada ka näiteks aiaväravate juhtimisega.

Automaatika valik, mida Eestis pakutakse, on lai, leidub nii odavamaid Itaalia süsteeme kui ka kallimaid Saksa omi. Kiisküla sõnul tasub automaatika valimisel olla ettevaatlik ja põhjalik, odavamad lahendused kestavad sageli vaid mõned aastad, siis muutuvad kasutuskõlbmatuks.

Et garaažiuks säiliks ilusana ja teeniks omanikku pikki aastaid, tuleb teda kindlasti vähemalt korra aastas hooldada. Liikuvad osad tuleb õlitada ning vedrud pingutada.

Garaažiuste hinnad võivad kõikuda väga palju.

Kõige lihtsam variant on kodugaraaži tavamõõtmetes ja standardvärviga sektsioonuks, mis on mõeldud ühele autole.

Ukse automaatika lisab ukse hinnale ligikaudu kolmandiku. "Hind on kindlasti paindlikum, kui kohe osta uks koos automaatikaga, kuid alati on võimalik automaatika ka hiljem juurde osta," toonitab OÜ Topdoor müügijuht Roman Õunap.

Autor: Katrin Romanenkov

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt