Mari Hiiemäe • 3. august 2008 • 4 min
Jaga lugu:

Mati Rangi vaba aeg kulub aias

Aia korrastamise peale kulub kogu Mati Rangi vaba aeg. Kui ilm vähegi lubab, nokitseb Mati peenarde kallal. Kui aga juba pimedaks kisub või näiteks rahe mehe tuppa peletab, korrastab Mati oma kollektsiooni-infot arvutis.

Oma aed on Matile nii kallis, et ta ka puhkuse aegu kodunt eemale ei kipu. "Las teised inimesed käivad. Minul pole südant oma aiast kaugele minna," räägib Mati.

Mati on hobi korras lillede kollektsioneerimisega tegelenud julgesti üle kahekümne aasta ning selle aja jooksul on tema kogu kasvanud aukartust äratavalt liigirikkaks. Ainuüksi liiliaid, mis on peremehe vaieldamatud lemmikud, kasvab aias 350 sordi ümber, lisaks leidub seal sadade kaupa tulbi-, daalia ning teiste lillede sorte.

Oma esimesi taimi, millest suur hobi alguse sai, mäletab Mati hästi. Eks ikka liiliad need esimesed olnudki. Siis tuli daaliavaimustus, mis paisutas mõne aastaga daaliakogu mitmesaja sordini, siis tulbid ja teised lilled, alpiaia- ning kõrbetaimed. Mati on aastate vältel kantseldanud tuhandeid taimeliike ning leidnud nende hulgast oma lemmikud.

Erinevate lillede osakaal kollektsioonis on kord kasvanud, kord kahanenud, liiliad on peremehe erilise soosingu all siiani. "Liiliates on midagi sellist, mis mulle meeldib. Roose, mida mõned peavad lillede kuningaks, on minu aias ainult üks-kaks, liiliaid on mul aga alati palju olnud."

Mati lillekollektsiooni liigirikkus pole aiandushuviliste jaoks teadmata. Suviti sõidab selle õiteilu vaatama rahvast üle Eesti lausa bussitäite kaupa.

Tänavu suvel, mille heitlik ilm liiliate õilmitsemist soosinud pole, on Rangide kodutalust läbi astunud umbes 300 uudistajat, tippsuvedel on külastajaid olnud aga lausa kahe tuhande ringis.

Mati, kes on FIEna taimede ning lillesibulate kasvatamisega ka leiba teenida proovinud, ütleb, et aia eest hoolitsemisega tegeleb ta eelkõige ikkagi oma lõbuks, mitte selle pärast, et see ennast kuidagi ära peaks tasuma. Oleks muidugi tore, kui müüginumbrid uute taimede soetamiseks tehtavad kulutused kataks, kuid see pole Matil eesmärk omaette.

On olnud aegu, kui Mati on taimede ostmiseks ka kõhu arvel kokku hoidnud, taimede kulul kõhu tarvis aga mitte kunagi.

Mati jaoks on lillede eest hoolitsemine nauding, mis annab energiat. "Kui talv läbi hakkab saama ja näen esimesi mullalaike, siis tunnen, et kohe tahaks sõrmed mulda lüüa. Ma lihtsalt naudin seda mulla sees olemist," räägib Mati.

Õpetust, kuidas erinevate taimedega hakkama saada, on Mati kogunud igalt poolt, kus seda on olnud võimalik saada. Kui ta mõne uue liigi saab, uurib ta esmalt selle ajalugu, siis hooldamisnippe ning seejärel vaatab juba, mismoodi teda enda aia tingimustes kodustada annaks.

Seda, kuivõrd hingega Mati oma aia eest hoolitseb, ei ole raske märgata. Lilled on talle nagu lapsed, kellele ta hommikuti enne tööle minekut head päeva soovib ja õhtul tulles uurima läheb, kuidas neil päev möödunud on.

"Kui olen mõnele kogemata haiget teinud, siis palun vabandust. Kui hommikul vähegi aega on, siis jooksen aiast läbi ja ajan nendega juttu. Kiidan, kui ilusad nad on," muheleb Mati.

Aastatepikkuse töö viljana on Mati oma lemmikute, liiliatega, tegeledes ning neid ristates jõudnud uute isearetatud sortideni, mida ta praegu loetleb kokku kaheksateistkümmend erinevat.

Kannatlikkust Matil jagub. Kui ühel aastal taim korralikult õisi ei kanna või on ilmastik teda sel määral kahjustanud, et vars koltub ning kuivab, jääb Mati rahulikult järgmist suve ootama. See lill, mis ühel aastal õieta juhtub jääma, võib teisel aastal õitseda aia uhkeimate hulgas.

Innuka aiapidaja tegemised-saavutused ning sellest pärinev hingerahu pole märkamatuks jäänud ei lähedastele ega külalistele.

Mati eeskujul on lillekasvatuse põnevasse maailma sukeldunud ka naabripere ning kaugem külarahvas. Nende huvile on aluse pannud just mõni Mati kingitud taim.

Et pere ikka ühes rütmis hingaks, tegeleb taimekasvatusega ka Mati abikaasa Merle - tema on enda hobiks valinud maitse- ja lõhnataimede eest hoolitsemise.

Mina arvan, et Mati on väga õnnelik inimene, sest tema teeb seda, mida ta tahab ja mis talle istub. See ongi ju kõige olulisem.

Mati õpib pidevalt juurde, tuhnib raamatutes, et endale selgeks teha, mis taim miski on ja kuidas teda kasvatada. Siis katsetab ära.

Kõik taimed tuleb tal ära proovida, mis talle silma on jäänud. Et millised talle sobivad ja millised mitte. Tema lill on liilia, aga krookustega näiteks ei saa ta üldse läbi.

Kuna minu isa ja vanaisa on olnud lillekasvatajad, olen ma seda elu kõrvalt näinud aastaid. Kui mina lähen aeda ja panen käed mulda, siis on see ka minu jaoks nauding.

Mati teeb seda kõike südamega.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt