Uus raamat

Urmas Oja 04. august 2008, 00:00

 • Koostaja: Karin Paulus
 • Kujundaja: Martin Rästa (Mammut)
 • Eesti ja inglise keeles, 98 lk
Kataloog "Väike 2002-2006" põhineb samanimelisel arhitektuurivõistlusel ja näitusel ning lisaks objektidele saab tutvuda žüriiliikmete kommentaaridega.

Kahjuks pole seda raamatut poelettidel näha, ent Eesti Arhitektide Liidu peakontor aadressil Lai 31 asub ka üsna heas kohas, et see vaid 50 krooni maksev õhuke esindusalbum endale soetada. Näitus ise, mille kataloogiks väljaanne on, tiirutab juba pikemat aega ringi mööda Eestimaad.

Kokku on töid aga vaid kolmekümne ringis, mis pole just suur saak viieaastasest perioodist, mida iseloomustas ehitusbuum ja rahaliste võimaluste enneolematu avarus.

Ühelt poolt võtab trükis tolle perioodi väikevormide paremiku kenasti kokku. Ent teisalt tekitab taas küsimuse, miks ei pöörata arhitektuursetele väikevormidele piisavalt tähelepanu, miks on need kujunenud eksootikaks?

Tegelikult pole ju tegemist meie keskkonna garniiriga, vaid just selle osaga ruumist, mis inimesega kõige vahetumalt, tema enda mõõtkavas suhtleb. Järgmise viisaastaku väikevormide kogum saab loodetavasti ainest mitmeköiteliseks väljaandeks.

 • Koostajad: Andres Kurg, Mari Laanemets
Raamat käsitleb 1970. ja 1980. aastatel Tallinnas tegutsenud rühma arhitektide tegevust, mis oli suunatud arhitektuuri kontseptuaalsete ja esteetiliste võimaluste laiendamisele ning arhitektuuripraktika ümbermõtestamisele.

Arhitektid ja kunstnikud, kelle töid kataloog sisaldab: Ülevi Eljand, Ignar Fjuk, Veljo Kaasik, Tiit Kaljundi, Vilen Künnapu, Leonhard Lapin, Avo-Himm Looveer, Kristin-Mari Looveer, Marika Lõoke, Ain Padrik, Jüri Okas, Jaan Ollik, Toomas Rein, Andres Ringo, Sirje Runge, Harry Šein, Tõnis Vint ja Matti Õunapuu. Täielik kuulsuste galerii meie arhitektuurimaailmas.

Raamatut saadab arhitektuurimuuseumi tiheda ülesehitusega suvenäitus. Moodsalt ja omanäoliselt kujundatud ning kokku pandud põhjalik kataloog on koostajate aastatepikkuse huvi tulemus. Tallinna kool on Eesti arhitektuuris üks mõjulaineid tekitanumaid energiavälju, mille alusmaterjalide kompaktselt kättesaadavaks tegemist on raske alahinnata. Raamat tasuks osta arhitektuurimuuseumist Rotermanni soolalaos, kus see maksab alla 400, mitte üle 500 krooni nagu poes.

 • Autor: Robert Nerman
 • Kaasautor ja toimetaja: Karin Paulus
 • Kujundaja: Martin Rästa
Juba neljas raamat sarjast tutvustab võõrale ja avab kohalikule põhjalikult Tallinna kesklinnakuurordiks nimetatud Pirita linnaosa.

Siin on vaatamist kiirturistile, kes otsib suuri objekte nagu klooster ja teletorn, ehk ka olümpiaarhitektuur. Jalutamistempos rändajale avab teejuht aga kaleidoskoopilise galerii villadest, suvilatest jms.

Kellele ehitised ja rajatised ei imponeeri, pakub Pirita tuntud looduslikku keskkonda, metsi ja parke, jõekäärusid jm. Nii et paberil näib tegemist olevat suisa paradiisliku piirkonnaga. Aga äkki ongi?

Jalutaja teejuhtide sari on tänuväärne projekt nii turistile kui ka vajalik ja seni puudu olnud käepärane õpik kohalikule, isegi Pirita elanikule endale.

Põliselanikke on rahvastatud prestiižses elurajoonis väike protsent, nii et mitmed sinna kolinud uusrikkadki leiavad sellest väljaandest täiendavat kõrvusttõstvat teavet.

Teejuhti on lihtne kasutada, selles on kaart, objektid on lühidalt ja lugejasõbralikult lahti seletatud ning nummerdatuna ka kaardile kantud.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  25. November 2011, 10:48
  Otsi:

  Ava täpsem otsing