Riiklik rehabilitatsiooniteenus sai jälle hindeks kahe

04. august 2008, 15:21

Riigikontroll auditeeris viimase paari
aasta jooksul juba teist korda rehabilitatsiooniteenuste korraldust ning nii
nagu paar aastat tagasigi, esitas sotsiaalministeeriumile palju tõsiseid
etteheiteid.

Kaks aastat tagasi riigikontrolli poolt tehtud auditi põhjal tunnistas riigikogu riigieelarve kontrolli erikomisjon sotsiaalministeeriumi ametkonna töö rehabilitatsiooni korraldamisel mitterahuldavaks ning palus riigikontrollil sama teemat uuesti auditeerida. Nüüd selgus, et sotsiaalministeerium on astunud küll esimesi samme rehabilitatsioonisüsteemi parandamiseks, kuid süsteem on endiselt üsna liga-loga ning abivajaja ei pruugi teenust saadagi.

Riigikontroll avastas, et hulk rahast kulub plaanide tegemiseks, mille alusel hiljem teenuseid ei osutatagi. Riigikontroll leidis, et 2005. aasta I kvartalis koostatud rehabilitatsiooniplaanidest 40% puhul polnud nende kehtivusaja jooksul saanud isikud mitte mingisuguseid teenuseid. Plaanide koostamiseks kulub aastas u kolmandik kogu rehabilitatsioonile minevast rahast.

Ja sama seis on ka praegu: endiselt kulub rehabilitatsioonirahast pea 60% rehabilitatsiooniplaanide koostamisele ning sõidu- ja majutuskuludele. Kui eelmise auditi ajal kulus selleks 59% rehabilitatsioonirahast, siis 2007. aastal 58%.

Viimase 4 aasta jooksul on riigieelarvest rehabilitatsioonile eraldatud üle 300 miljoni krooni. Rehabilitatsiooni eesmärk on suurendada isiku iseseisvat toimetulekut, toetada tema sotsiaalset integratsiooni ja töötamist või tööle asumist. Õigus saada rehabilitatsiooniteenuseid on kõigil puuetega inimestel (neid on üle 120 000), lisaks 16-aastastel kuni pensioniikka jõudnud psüühikahäirega isikutel, kelle töövõime kaotus on vähemalt 40%, samuti alaealistel õigusrikkujatel, kui sellise otsuse on teinud alaealiste komisjon.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
04. August 2008, 15:21
Otsi:

Ava täpsem otsing