Elavad masinad puhastavad vett

07. august 2008, 11:23

Need USA-s populaarsust koguvad
reoveepuhastid meenutavad pigem vihmametsa kui solgitünni. Elavate masinate nime
saanud süsteem koosneb reast ökosüsteemidest, mis üheskoos eemaldavad veest
reostuse.

Heitvee puhtaks veeks muutmine pole lihtne töö: traditsioonilised veepuhastamiseks mõeldud loodussõbralikud süsteemid nõuavad suurtes kogustes raha, energiat ja ressursse. John Toddi loodud Elavad masinad saavad vee puhastamisega hakkama aga väiksema hinnaga, minimaalse jäätmekogusega ning peaaegu ilma kemikaalide abita, kirjutas Inhabitat.

Elavate masinate jaoks on looduslikud süsteemid ümber seatud nii, et neist läbi juhitud reovesi väljuks puhta veena. Vesi läbib vähemalt kolm erinevat ökosüsteemi, mis vett erineval moel töötlevad ja filtreerivad. Iga ökosüsteem on teistest eraldatud, et töödelda reovett vastavalt enda unikaalsetele vajadustele, mille järel vesi saadetakse edasi järgmisse kooslusesse.

Kuna meetodis kasutatakse reostuse lõhkujate ja seedijatena nii baktereid, seeni, taimi, tigusid, karpe kui ka kalu, on kõikide reoainete eemaldamise jaoks võtmeküsimuseks just erinevate koosluste kokkupanemine. Tuleb mõista organismide omavahelisi suhteid ning kooslus kombineerida just nii, et kõik saaksid kätte endale meeldivad toitained, mille abil kasvada ja samal ajal meid ka puhta veega varustada.

Elavate masinate rakendus ei seisne mitte ainult reovee puhastamises. Süsteem pakub suurepärast võimalust jälgida lähedalt elusorganismide imepärast koostööd. Seetõttu on süsteeme rajatud nii kolledžite, puhkekeskuste kui ka kaitsealade ja isegi tehaste juurde.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
19. August 2008, 16:27
Otsi:

Ava täpsem otsing