7. august 2008 • 3 min
Jaga lugu:

Laen räsib Ekspressi

Kasumi vähenemise põhjustasid - nagu ka I kvartalis - lisaks reklaamituru langusele mullu Delfi ja Maalehe ostust tekkinud intressikulud pangale ja ettevõtte arenduskulud.

"On küll kavas edaspidi finantskulude vähendamiseks midagi ette võtta," ütles Ekspress Grupi juhatuse esimees Priit Leito lühidalt, sest pikemalt põhjendada ta börsireeglite tõttu ei saanud. Samas on ettevõtte koostanud kulukärbete plaani, mille järgi koondatakse töötajaid, külmutatakse palgad ja vähendatakse trükitööstuse kulutusi.

Ettevõte kavatseb lisaks lükata edasi investeeringuid trükimeediasse, et põhirõhk panna internetimeediale nii kodu- kui ka välisturul. Leito enda hinnangul ei takista investeeringute edasilükkamine põhivaldkonnas ehk internetimeedias edasi arenemast.

Delfi Grupi käive suurenes aastaga 28%. "Oleme Delfi arengutega graafikus," kinnitas Leito, lisades, et nad on seda saavutanud suhteliselt rasketes makroökonoomilistes tingimustes. Balti riikides on Delfi kasumlikult töötanud, Ukrainas mitte.

Leito märkis pressiteates, et hoolimata langevast reklaamiturust kasvab hoogsalt internetireklaami maht, mis ületas esimesel poolaastal mullust näitajat Eestis ligi poole võrra.

Seda suunda arvestab Leito sõnul ka kontserni edasine areng: Ekspress Grupi strateegia on olla Baltimaade internetimeedia turul esimene ja turuliidri positsiooni tugevdamisele on sihitud ka viimaste kuude arendustegevus.

Ka investeerimiskonsultant Kristjan Lepik on viimase kuu jooksul Ekspressi aktsiaid ostnud, kuna näeb enda sõnul kohaliku aktsiaturu kosumise võimalust lähikuudel. Ta märkis, et Ekspressi puhul tuleb kindlasti arvestada, et aktsia on aasta algusest kukkunud poole võrra.

"See tähendab, et turu ootused on üsna madalad ning selles valguses oli tegemist korralike tulemustega," tõdes Lepik, lisades, et kasv küll jahtub, kuid see ei tohiks olla kellelegi üllatuseks, kes on vähegi Eesti makrouudiseid vaadanud.

Positiivse nüansina tõi Lepik välja, et ettevõte kärbib aktiivselt kulusid. "Delfi ostuga kaasnev finantskoormus on suur ning see pressib kasumlikkust lähiaastatel," rõhutas ta. Kuna laenu makstakse üsna agressiivses tempos tagasi, tähendab see, et 2010. aastal on finantskulud tuntavalt väiksemad. Seega on 2008 ja 2009 tulemuste mõttes Lepiku hinnangul kõige raskemad aastad, kuid tuleb arvestada, et aktsiaturg vaatab ettepoole ja sellega hakatakse juba järgmisel aastal arvestama.

Kokkuvõttes tundub Lepikule, et praegune aktsia hind viitab sellele, et turg ootas nõrgemaid tulemusi, ning selles valguses loovad need tulemused Ekspressi aktsiale hea võimaluse kosumiseks paari kuu lõikes. Pikemas perspektiivis sõltub aktsia hinna liikumine palju sellest, milliseks kujuneb Eesti majanduse jahtumise ulatus ja kui tugevalt mõjutab see Ekspressi 2009. aasta kasumit.

Ekspress Grupi teise kvartali tulemused jäid LHV ootustele mõnevõrra alla: kuigi käive kasvas võrreldes mullusega 25 protsenti, oodati veidi enamat.

LHV analüütiku Henri Adamsi sõnul suutis positiivselt üllatada vaid online-meedia segment, teistes valdkondades jäi käive prognoositust nõrgemaks. "Ettevõtte kulud olid oodatust suuremad ja see avaldas selgelt survet marginaalidele," selgitas Adams, toonitades, et teenitud 21,3 miljoni kroonine kasum jäi LHV ootustele 13,7% alla.

Hansabank Marketsi ootustele tulemused vastasid, ütles panga analüütik Risto Hunt Äripäevale.

USA turul möllab tõsine krediidikriisi ja nii siin- kui sealpool ookeani valmistab muret kasvav inflatsioon - seetõttu soovitab Adams suhtuda väga ettevaatlikult suurt võlakoormat kandvatesse ettevõtetesse. "Lähemas tulevikus paistab tõenäolisem, et Ekspressi intressikulud suurenevad veelgi, kui Euroopa Keskpank jätkab võitlust kõrge inflatsiooniga ja tõstab intressimäärasid," uskus Adams.

Vaadates Ekspress Grupi bilansilist seisu, hakkas Adamsile silma likviidsete varade selge vähenemine, sest ettevõttel on rahalisi vahendeid 28 miljoni krooni väärtuses, mis varasemate kvartalitega võrreldes on likviidsuse madalpunkt.

Adams ütles, et lisaks võib tekkida vajadus hinnata alla Delfi väärtus bilansis.

"Delfi varade praegune tootlus ja lähiaastate potentsiaal ei pruugi enam peegelda varade tegelikku väärtust," põhjendas Adams, sest soetamisel oli arvestatud Delfi käibe kasvamisega ligi 30% aastatel 2008-2010, teises kvartalis suutis aga meediaettevõte käivet kasvatada 28%. "Siit ei maksaks teha kaugeleulatuvaid järeldusi, kuid praeguses raskes majanduskliimas ei tule ettevaatlikus just kahjuks."

Ekspress Grupi aktsiale andis LHV müügisoovituse mais. Prognoosid vaadatakse uute tulemuste valguses üle, kuid tõenäoliselt jääb soovitus Adamsi sõnul endiseks.

Autor: Virge Lahe

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt