Lemmi Kann • 7. august 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Valitsus paneb piiri ministrite unistustele

Suure tõenäosusega ei jää see ainukeseks eelarveteemaliseks erakorraliseks kabinetiistungiks, kuna mõistlikku kompromissi riigi rahakoti suuruse ning 5 miljardiga piirsummadest üle läinud ministeeriumide rahataotluste vahel ei ole lihtne leida.

Ansip märkis eilsel valitsuse pressikonverentsil, et kuigi kevadprognoosi järgi kasvab eelarve maht märkimisväärselt, ei ole kasv siiski nii suur, kui mõned ministrid ootavad. "See tähendab suhteliselt valusaid kärpeid ja need tuleb ära teha. Eelarve tuleb vastu võtta tasakaalus," ütles peaminister ja lisas, et eelarveprotsessiga saab edasi minna vaid siis, kui ministeeriumid oma eelarved piirsummade sisse mahutavad. Piirsummade ja ministeeriumide lisarahataotluste vahele tõmmatakse jäme ja konkreetne kriips. "Kui rahandusministeerium on kõik eelarvekavad rida-realt üle käinud ja neile hinnangu andnud, otsustab valitsuskabinet, kelle lisataotlus rahuldatakse, kellel tuleb piirsummat veelgi kärpida," ei välistanud Ansip võimalust, et mõne ministri mängumaa võib veelgi ahtamaks muutuda.

Kuigi see, et ministeeriumid eelarve tegemise protsessi alguses kokkulepitust suuremaid summasid küsivad, pole kellelegi uudiseks, tuleb ministritel Ansipi sõnul siiski arvestada karmi faktiga, et riigi rahaliste vahendite kasv on aeglustunud ning tulevikus tuleb järgmisegi aasta kasvutempot haruldaseks pidada.

"Võib ju lõpmatuseni nutta ja haliseda, kuidas 96 miljardiga ei saagi riiki üldse ära pidada ja kõik laguneb laiali. Kultuuri ei ole, haridust ei ole, sisejulgeolekut ei ole, kaitsejulgeolekust rääkimata - midagi ei ole! Aga ma loodan siiski, et pea 100 miljardiga riiki pidada ikka saab," ütles Ansip.

Peaminister avaldas veendumust, et valitsuse liikmed on võimelised koostama kõige parema võimaliku ning eelkõige tasakaalus eelarve. "See pole kerge, ja kindlasti ei saada seda aplaus," nentis Ansip.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt