Hiinlaste ilmaennustustehnika täpsustab ka Eesti ilma

Annika Matson 08. august 2008, 16:07

Pekingi olümpiamängude ajal alustas tööd
esimene polaarorbiidil tiirlev uue põlvkonna meteoroloogiline satelliit
Fengyun-3A, mille andmeid saavad tulevikus loodetavasti kasutada ka Eesti
meteoroloogid, teatas keskkonnaministeerium.

Hiina Meteoroloogiakeskuse teatel investeeriti ajavahemikul 2001–2005 kaasaegsesse meteoroloogiatehnikasse umbes 700 miljonit dollarit. "Ilmaennustus on Pekingi olümpiamängudel väga olulisel kohal,” ütles Eesti Meteoroloogia ja Hüdroloogia Instituudi (EMHI) peadirektor Jaan Saar. Tema sõnul võeti võimalikult täpse ja õigeaegse ilmaennustuse saamiseks kasutusele uusim kosmosetehnoloogia ja tehakse koostööd Maailma Meteoroloogiaorganisatsiooniga (WMO).

Fengyun-3A startis 27. mail 2008 Tayiuani satelliitide stardikeskusest Shanxi provintsis Hiinas. Selle uue põlvkonna kosmosealuse varustusse kuulub hulk keerulisi seadmeid, mis on loodud selleks, et toetada numbrilistele prognoosmudelitele toetuvat ilmaennustust ning keskkonnamonitooringut kolmedimensioonilise kvantitatiivse andmekoguga.
See tähendab, et pidevalt on olemas vajalikud andmed iga maapinnalähedase õhukihi punkti kohta ja nende abil saab väga täpselt iseloomustada keskkonnaseisundit, jälgida ilmaolude kujunemist ning koostada lühema- ja pikemaajalisi prognoose.

"Uue satelliidi abiga peaks olema võimalik ilma ennustada lausa minutilise täpsusega just olümpiamängude toimumiskohtades," kinnitas Saar, lisades, et nii suuri kulutusi meteoroloogiasse tehakse olümpiamängude ajaloos ilmselt esmakordselt.

Olümpiamängude ajal koostöös WMO-ga rakendatav ilmaennustusprojekt kannab nime Peking 08 ja selle tulemused on olulised tulevikuski. Saare sõnul võib projektist kasu tõusta ka Eesti teadlastele, et täiustada ilmaennustusmudeleid. Samuti võimaldab täpsem teave paremini jälgida keskkonda, näiteks kiiremini leida metsade või kulupõlengute asukohti ja naftareostusi.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
08. August 2008, 16:41
Otsi:

Ava täpsem otsing