Herkel: Läänel on raske kauem silmi kinni hoida

09. august 2008, 14:20

Isamaa ja Res Publica Liidu liikmest
riigikogu liige Andres Herkel hoiatab, et kui Lääs otsekohe jõuliselt Venemaa
tegevusse Gruusias ei sekku, siis seda enam dikteerib Venemaa uue sõja
tingimusi.

Järgneb Andres Herkeli tänane blogisissekanne:

Venemaa tähistas olümpiamängude avamist otsese sõjategevuse alustamisega Georgia vastu. Nüüdseks on lisaks Lõuna-Osseetiale lähemal asuvatele sihtpunktidele pommitatud Poti sadamalinna Musta mere ääres ning Kodori orgu. Potis on kümmekond hukkunut, Kodori oru pommitamine võib tähendada peatset „teise rinde” avamist Abhaasias. Gori, Senaki, Marneuli ja Vaziani sõjaväebaaside pommitamine on nüüd juba vana uudis.

Vale peab olema piisavalt suur ja suurelt levitatud, et varjutada tõde. Seda propagandavõtet on Vladimir Putin KGBs õppinud ning nüüd rakendab ta seda Pekingis. „Kahju, et meiega olümpiamängude avamispäeval sõdima hakati,” kurtis eile avatseremoonial osalenud Venemaa peaminister ja tegelik juht. Esimese sõnumi efekt teeb kahtlemata oma töö, kuid nüüdseks on Venemaa läinud nii kaugele, et Lääne kõhklejatel on raske kauem silmi kinni pidada.

See on sõda demokraatia edusammude vastu Georgias, sõda NATO laienemisvõimaluse vastu ning kokkuvõtvalt – Venemaa sõda Lääne vastu. Asjaolu, et paljud Lääne poliitikud pole seni osanud asju õigete nimedega nimetada, teeb sõja Venemaa jaoks lihtsamaks.

Selline agressioon teise riigi vastu tuleb viivitamatult peatada. Kui seda ei tehta ning ei teadvustata praegu alanud sõja tagajärgi, siis ulatub selle mõju palju kaugemale Georgiast ja Kaukaasia piirkonnast. Karistamatust kogedes sünnib mõte korrata sama mõnes teiseski naaberriigis. Vastavalt Venemaa juhtide ähvardustele võib tekkida isu sekkuda ja heita pomme kõikjal, kus on Vene kodanikke.

Edward Lucas hoiatab raamatus „Uus külm sõda”, et kui Lääs ei asu kohe toetama Venemaa poolt ohustatud riike, antakse trumbid Venemaale, kes dikteerib uue külma sõja tingimused. Täpselt nii läks sügisel Bukarestis, kui Georgia ja Ukraina jäeti ilma NATO liikmelisuse tegevuskavast.

Et halvad arengud tulevad augustis, võis juba varem prognoosida. Venemaa on korduvalt ajastanud oma agressiivsed ettevõtmised ajale, kui Lääne poliitikud on suvepuhkusel. Praegu on lisaks olümpiamängud. Siit tekib veel üks seos. Kui aktsepteeritakse „rahu ja sõpruse mänge” inimõigusi ja rahvaste õigusi rikkuvas riigis, siis äkki kannatatakse välja ka see, kui üks teine suur riik samal ajal oma võimkonda sõjategevusega laiendab?

Tuletame siiski meelde, et Venemaal on väga olulised liikmekohustused OSCE ja Euroopa Nõukogu ees, Euroopa Liiduga seob teda nõudlik partnerlus. Kui need organisatsioonid jäävad hambutuks ja Lääs otsekohe jõuliselt ei sekku, siis seda enam dikteerib Venemaa uue sõja tingimusi. Eilse ja tänase järgi otsustades ei pruugi see olla enam pelgalt „külm sõda”. Sõjategevus Georgias on otsene ning õõvastav. Kõne all on valitsuse evakueerimine, sest järgmine sihtmärk võib olla Tbilisi.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
12. August 2008, 12:10
Otsi:

Ava täpsem otsing