ÄP fototoimetus • 10. august 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Äripäev jätkuvalt automaksu vastu

Eelarvevaidluste käigus on kaevatud välja varem maha maetud ideesid. Üks selline on ka juba kevadel sotside poolt pakutud automaks.

Rahandusministri nõunik Rein Järvelill kommenteeris automaksu eelnõu väljatöötamist, et lähtuvalt valitsuskabineti arutelust võetakse kontseptsiooni aluseks CO2-põhine maksustamine ning seaduse kiire menetlemise korral saaks selle rakendada 2009. aasta esimesel poolel.

Äripäeval on olnud lehena väga selged põhimõtted, mida me järgime, ja üks nendest on võimalikult madal maksukoormus. Maksud on olnud meile väga oluline ja keskne teema. Me ei ole neid põhimõtteid seni muutnud ja seetõttu ei saa me asuda ka toetama automaksu kehtestamist.

Seni on Äripäev olnud maksude tõstmise vastu ja me jääme ka edaspidi automaksu suhtes kriitilisteks. Põhjused on järgmised.

Autoga sõitmist maksustatakse juba niigi (kütuseaktsiisi kaudu, mis tõusis järsult selle aasta alguses; ametiautode maksustamise kaudu; käibemaksuga) ning me ei näe küll põhjust, miks peaks veel mingi täiendava maksu autodele kehtestama.

Automaksu eesmärk on eelarveaukude lappimine. See on loomulikult kõige lihtsam tee, loobume kulude piiramisest ja tõstame makse.

Automaksu ei saa vaadata ainult eraisikute tasandil, sest suure osa autodest ostavad firmad ja paljuski kasutatakse neid autosid töö tegemiseks ehk lisandväärtuse loomiseks. On vale praegu suurendada ettevõtete maksukulusid. Arvestades veel seda, et niigi soovitakse kergitada erisoodustusmaksu määra kaks korda.

Selle maksu ettevalmistamine on toimunud salaja. Keegi ei taha otsustajatest korraldada mingit diskussiooni ja nüüd tahetakse sisuliselt paari kuuga asi ära otsustada. Selline kiirustamine näitab, et argumente selle maksu toetuseks napib. Lisaks oleks viisakas taolistest maksutõusudest maksumaksjaid pikemalt ette teavitada. Ja ka näiteks valimistel ei lubanud keegi meile automaksu.

Äripäev mäletab väga hästi, et kui eelmisel aastal tõsteti ennaktempos aktsiise ja me kritiseerisime ühes kolumnis, et valitsus tõstab maksukoormust, siis lubas valitsusliit eesotsas Ansipiga, et jah, 2008. aasta on see aasta, kui maksukoormus tõuseb, aga järgnevatel aastatel hakkab see tänu tulumaksumäära alanemisele jälle langema.

Paistab, et mingit maksukoormuse langust ei tule ka järgmisel aastal. Tegelikult petab Reformierakond valijaid, räägib, et langetab maksukoormust, samas seda ei tee, sest üksikisiku tulumaksumäära alandamine nullitakse ära uute maksudega.

Uute maksude kehtestamine on lihtne, nende kaotamine aga väga raske, juba seetõttu ei tohiks seda teha kiirustades ja ilma avaliku diskussioonita.

Autor: ÄP

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt