ÄP fototoimetus • 10. august 2008 • 4 min
Jaga lugu:

Harju Elektri käive kosub kiirteede valgustamisega

Allikmäe ütles intervjuus aripaev.ee-le, et tehnikaäri on sel aastal vaatamata kehvale majandusseisule hästi läinud.

Kas Harju Elektri kolmandikuline käibe kasv teises kvartalis kujuneb Tallinna börsil noteeritud ettevõtete hulgas suurimaks?

Ka teised tõsised tegijad on korralikult kasvanud, näiteks Eesti Ehitus ja Baltika. Võimalik, et ka Merko Ehitus, aga Merko mahte ma täpselt ei tea. Probleeme võib olla nendel firmadel, mis panustavad üksnes jaekliendile või kinnisvarasse.

Meie oleme languse osas saanud ka mingi tunnetuse oma kaubanduse kaudu, kust väikeehitajad enam nii palju ei telli, aga selle osakaal konsolideeritud käibes on marginaalne. Seega pole numbrites langust tõesti väga tunda.

Kas Harju Elektris ei ole Eesti majanduskasvu pidurdumist tunda?

Meie turg on veidi teistsugune, infrastruktuuriettevõtted arenevad Eestis hästi, osaliselt ka tänu eurotoetustele. Me ei muretse, et põldudele enam papist maju ei ehitata.

Kas euroraha on teedeehitusse juba piisavalt voolanud?

Arvan, et sealt alles hakkab raha tulema maanteede, linnateede ja elektrivarustuse ehitusse ning selles valdkonnas oleme oma oskuste ja kogemustega väga konkurentsivõimelised. Näiteks lõppes meil just koostöös Siemensiga Soomes suur kiirtee elektrivarustuse ehitamise projekt, kuhu tarnisime palju seadmeid.

Olen alati pahandanud selle peale, et liiga palju euroraha kulub pehmete väärtuste toetuseks: koolitused, konsultatsioonid, umbmäärased turu-uuringud. Konkreetsete tehnoloogiliste projektide ja investeeringute jaoks ei jätku projekte või on need nii piiratud tingimustega ja Eesti firmad ei vasta nõuetele, näiteks ei sobi firma suurus. Loodan, et Eesti riik ja omavalitsused suudavad rohkem infrastruktuuri valdkonda mõeldud euroraha ära kasutada. Eesti riik ja omavalitsused ehitagu teid, palju teid ja igale poole!

Kas Tartu-Tallinna maantee tuleks võimalikult kiiresti neljarealiseks ehitada?

Ei, mina olen Tartu-Tallinna maantee neljarealiseks ehitamise vastu. Ei näe selleks põhjust ja see oleks rumalus. Eestis on prioriteet Via Baltica, mitte Tartu suund.

Eesti liikluse tropp on siiski Tallinn. Ehitagu siin need ringteed neljarealiseks, uued väljasõidud, sillad, estakaadid. Ehitagu Harjumaa teid täis, siis on tropid kadunud.

Harju Elektri töötajate hulk on kiiresti kasvanud, kuigi teised firmad Eestis koondavad.

Eelmise aasta lõpus kasvas töötajate hulk enim. Soome, Leetu ja Eestisse on lisandunud inimesi.

Kas Leedust ja Soomest on veel nii suurt kasvu oodata?

Soome eksporttööstusel läheb hästi - tööstusautomaatika, tootmisliinid, mida Soomes valmistatakse ja eksporditakse, need lähevad hästi. Suuremad konkurendid on meil seal ABB ja kõik teised elektriala firmad. Samas on selles sektoris kõik omavahel seotud. Ka kõige karmima konkurendiga võib meie valdkonnas partnerlussuhetes olla ja tema sulle tarnija olla.

Harju Elektri teise kvartali ärirentaablus oli väiksem kui mullu samal ajal. Kuidas Te seda põhjendate?

Konkurents tiheneb ja kulutused tööjõule kasvavad. Samuti on kallinenud sisendid, näiteks raha, energia, nafta ja vask. Mõju ei ole siiski laastav.

Hansabank Marketsi analüütik Triinu Viilup ütles, et Harju Elektri aktsia hinnasiht vaadatakse üle, sest tema hinnangul on aktsia tugevasti alahinnatud. Hansabank Markets soovitab Harju Elektri aktsiat jätkuvalt osta.

Viilup ütles Harju Elektri teise kvartali tulemusi kommenteerides, et käive oli veidi üle nende ootuste, aga marginaalid jätkasid langust ka teises kvartalis.

"Marginaale langetasid kasvanud kulud," ütles Viilup.

Harju Elektri kontserni konsolideeritud käive kasvas teises kvartalis 32,5 protsenti, 236,2 miljoni kroonini. Kontserni teise kvartali konsolideeritud puhaskasum oli 18,6 miljonit krooni. Teise kvartali ärirentaabluseks kujunes 6 protsenti ja kuue kuu näitaja oli 5,8 protsenti.

Ettevõtte Soome üksuse käive kasvas teises kvartalis mullu sama perioodiga võrreldes 46,8 protsenti. Leedu üksuses oli aastane käibe kasv 125 protsenti.

Autor: ÄP

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt