Ettevõtjad Gruusias: kõik jääb seisma

Kaisa Tahlfeld 12. august 2008, 00:00

MTÜ Eesti Elamumessid juhataja Meelis Niine sõnul on tema Gruusia äripartnerid hirmul, oodatakse vaherahu. "Suhtlesin täna oma äripartneritega, kelleks on Gruusia üks suuremaid kinnisvarafirmasid Axis," rääkis Niin. "Nende sõnul Thbilisis pangad veel toimivad ja üllatuseks on see, et täna (eile - toim) tehti ka üks suur hotelli müügitehing, samal ajal kui ümber linna pommitatakse."

"Nad loodavad, et see kõik lõpeb peagi rahuleppega," lisas Niin. "Kui olen oma kontaktiga varem suhelnud, siis ta hääl on oluliselt kindlamini kõlanud, kuid täna ta kogeles. Nad loodavad südamest, et peagi tuleb rahuleping," rääkis Niin.

Niin ise planeeris koostööd teha kohaliku kinnisvarafirmaga Axis, olla neile konsultandiks ja nõustajaks.

"Leppisime juba kõik kokku, kuid ühe hetkega tehti kõik pihuks ja põrmuks! Tõenäoliselt jääb see mõneks ajaks nüüd seisma. Kuid kahju on, nii kiiresti arenev riik. Gruusia areng on läinud ju sarnaselt Eestiga ja nad on meile kindlasti hea turg," lausus mees.

Koger & Partnerite nõukogu liige Urmo Vallner ütles, et nende firma ehitajad pandi Thbilisis bussidele, millega nad Armeeniasse saadeti. "Sõda Gruusias on masendav, kuid ehitusvaldkonnas tegutsevatele annab see julmalt väljendudes jällegi tulevikus võimalusi, sest seal, kus midagi purustatakse, peab kunagi hakkama jälle üles ehitama," tõdes ta.

"Meie plaanisime Thbilisis ehitada kaubanduspindu, oleme ehitajad, mitte investorid. Ja algust on tehtud, on olemas koht ja projekt, loodetavasti investoritel ka raha," ütles Vallner.

"Kuid nüüd on küsimus selles, et vaevalt ka kohalikud investorid praegu ehitama hakkavad," rääkis Vallner. "Kui ikka pomm võib kukkuda ja puruks lüüa selle, mis sa äsja oled teinud, ei aita ilmselt ka kindlustusseltsid. Ma arvan, et ehitusse investeerimine lükkub edasi."

Vallneri sõnul on praegune aeg sarnane pronkssõduri kriisiga. "Pronkssõduri teisaldamine oli ka alguses veidi "hurraa" äriringkondades. Pärast need ärimehed, kes Venemaaga äri ajasid, ütlesid, et otsus oli totaalselt vale. Tegelikult on Gruusias olukord täpselt sama, need inimesed, kes ajavad seal Venemaaga äri, ütlevad ka seal, et Gruusia enda otsus lahingutegevusse sekkuda on vale," lausus Vallner.

Ettevõtja sõnul on raske hinnata löögi tugevust Gruusia majandusele. "Ma ei saanud ka enne aru, mille najal see Gruusia majandus seisis, olukord oli ka enne väga raske. Kui pealinnas veel midagi toimus, siis mujal oli väga must maa," märkis Vallner.

Viimased kontaktid oma Gruusia äripartneritega olid Vallneril pühapäeval. "Nad olid väga masendatud. Ma tean, et seal pommitatakse sildu ja infrastruktuur on kannatanud. Tean ka seda, et äripartnerid on oma perekonnad proovinud maakohtadesse, suvilatesse, esivanemate taludesse viia," märkis Vallner.

Paul Varuli advokaadibüroo advokaadi Mikk Lõhmuse sõnul teevad nemad koostööd Gruusia bürooga BGI Legal, kellega soovitakse vaatamata kujunenud olukorrale ka tulevikus koostööd edasi arendada.

"Meie kontakt Gruusias oli BGI Legal ja asjad olid nendega nii kaugel, et me soovitasime neid oma kontaktidele ja partneritele, kes soovisid Gruusias äritegevust arendada," märkis Lõhmus.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 17:40
    Otsi:

    Ava täpsem otsing