Läbipaistvad katuseplaadid on tugevad ja lihtsalt hooldatavad

Ketlin Priilinn 13. august 2008, 00:00

Ondest Trading OÜs on läbipaistvaid katuseplaate saadaval kahte sorti - piimjat ja kirgast. "Terrassi laeosa võiks katta piimja või siis tumedama tooniga, et päike otse sisse ei paistaks," soovitas müügiesindaja Ragnar Aab. "Küljed võiksid aga olla läbipaistvad. Kindlasti peaks materjal olema UV-kindel, vastasel juhul sööb päike selle väga ruttu ära ning materjal muutub kiiresti inetuks."

Interbauen OÜ müüb põhiliselt Gutta läbipaistvaid plaate. Nende esindaja Ants Luhala juhtis tähelepanu, et lisaks materjali tüübile ja profiilile tuleb kindlasti vahet teha, kas tegu on ühekordse materjali või nn sandwich'iga. Teatud plaate kasutatakse ka tööstushoonetel valgusplaadina - tootjatest on sellised olemas Onduroofil ja Onduline'il.

K-Rautas on müügil nelja sorti läbipaistvaid plaate. "Esiteks polüester - see on osaliselt läbipaistev materjal, mille eeliseks on pikk kasutuskestus," sõnas Rautakesko ostudirektor Tarmo Tiits. "See sobib eelkõige põllumajandus- ja abihoonetele. Tegemist on laineprofiiliga, mille kasuks räägib ka soodne hind."

Teiseks nimetas Tiits PVC-materjali. See paistab väga hästi läbi, ent kasutuskestus on piiratud, kuna päikese mõjul tuhmub see aja jooksul ning kaotab tugevuses. See sobib eelkõige väikestele katustele, nagu lehtlad ja kasvuhooned. PVC-plaate on saadaval trapets- ja laineprofiilis.

1,5millimeetrise akrüülklaasi eeliseks on Tiitsi sõnul materjali suurepärane läbipaistvus ja väga pikk kasutuskestus. Samuti on see materjal vastupidav UV-kiirtele ning sobib seega ka suurematele katustele.

Kalleim ja kvaliteetseim on 3,0 millimeetri paksune akrüülklaas WABE. Sellel on tänu alumise poole kärgstruktuurile väga hea valguse murdumise efekt. Samuti peab see kaua vastu.

Kasutusiga sõltub Tiitsi sõnul ka õigest paigaldusest ja kasutuskohast. Odavamad materjalid võivad lumekoormuse või raheterade tõttu kergemini puruneda.

"Akrüülklaasist laineplaatide kasutusiga on aastakümneid," kinnitas Tiits.

Kindlasti tuleks plaatide paigaldamisel kasutada spetsiaalseid tihendiga kinnitusvahendeid, kuna need peavad vastu tunduvalt kauem kui tavalised kruvid, millel puudub isolatsioon.

Tarmo Tiits, Rautakesko ASi ostudirektor
Läbipaistvaid katuseplaate saab puhastada pehme käsna, seebi ja rohke veega. Kõige lihtsam on panna survepesur tööle ja tõmmata katus üle, kui tundub, et see on mustaks läinud.

Ragnar Aab, Ondest Trading OÜ müügiesindaja
Läbipaistvate plaatide hooldamises pole midagi spetsiifilist ega keerukat. Eks tolmu koguneb aja jooksul ikka, aga selle võib lihtsalt veega maha pesta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing