Robotil on elusorganismi aju

14. august 2008, 22:18

Teadlased on ehitanud roboti, mida
kontrollib roti neuronitest valmistatud bioloogiline aju.

Gordoni nime kandev robot pole küll mingi vaimuhiiglane, kuid ometi on tegemist olulise sammuga bioloogia ja tehnoloogia kokkutoomisel. Aju poolt saadetud elektrilised signaalid korjab Gordon üles umbes 60 elektroodi abil. Aju juhib roboti liikumist, kirjutas LiveScience.

Iga kord, kui robot mõnele objektile läheneb, saadetakse ajju elektroodide abil signaalid, selgitavad Inglismaa Readingi ülikooli teadlased. Vastuseks saadetakse ajust signaal roboti ratastesse, suunates neid pöörduma kas vasakule või paremale ja püüdma kokkupõrget vältida.

Teadlased rõhutavad, et robotit ei kontrollita kuidagi inimeste või arvutite vahendusel. Gordonit kontrollib ainult tema enda aju.

"See uus uurimus on äärmiselt huvitav kahel põhjusel. Esiteks näidatakse, kuidas bioloogiline aju saab kontrollida omaenda liikuvat robotkeha. Teiseks võimaldab selline robot uurida, kuidas aju õpib ja kogemusi meelde jätab,” ütles Kevin Warwick. „Selle uurimuse abil mõistame paremini aju tööpõhimõtteid ning seega võib see teadust ja meditsiini oluliselt mõjutada.”

Teadlased loodavad robotit õpetada, saates talle kindlates kohtades erinevaid signaale. Nii saavad nad jälgida, kuidas mälestused ajus avalduvad, kui robot tuttavatesse kohtadesse satub. Teadlased loodavad, et nende töö aitab paremini mõista näiteks Alzheimeri ja Parkinsoni tõbe, infarkti ja ajuvigastusi.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
27. August 2008, 21:29
Otsi:

Ava täpsem otsing