Aeg on märgata

Christel Karits 15. august 2008, 00:00

"Ei osanud arvata, et pealkiri nii aktuaalseks muutub," ütleb öölaulupeo "Märkamisaeg" lavastaja ja peakorraldaja Margus Kasterpalu.

"Programmi osa, mis kestab kella poole kaheni öösel, me ei muuda. Kuid oleme sealt edasi planeerinud kella kolmeni vaba laulmise ploki, kus laval on need artistid, kes eelmiselgi öölaulupeol kohal olid, ja seal saame edasi anda ka oma sõnumi."

Kell üheksa õhtul algav öölaulupidu liigub mööda muusikalis-ajaloolist telge. "Laulame läbi Eesti kultuuriloo. Alustame lastest ja regilaulust," avab Kasterpalu. Esimese osa lõpetab Metsatöllu "Raua needmine" koos Eesti Rahvusmeeskooriga. Edasi jõutakse ärkamisaega ja esimesele laulupeole, mille raames on laval ka katkend Mart Kivastiku näidendist "Eesti asi", kus punt külamehi sõidab pisikesest Kirunast Tartusse laulma.

Seejärel näeb lauluväljakule püstitatud ekraanidelt kaadreid filmist "Nimed marmortahvlil", mille taustaks kõlab helilooja Margo Kõlari filmile loodud muusika Üle-eestilise Noorte Sümfooniaorkestri esituses.

"Laulame esimesest "Koidust" uue "Koiduni" välja," lubab Kasterpalu. Vahepeale jääb suletud nõukogude aeg, mille sisse mahuvad kuldsed kuuekümnendad. Nii kõlab ka näiteks selle aja üks hittidest "Mustamäe valss". Laulude taustaks liigub ekraanidel filmimaterjal olulisematest sündmustest meie rahva loos.

Põhiosa kulmineerub Ivo Linna ja viie isamaalise lauluga ning muidugi ei saa mingil tingimusel hakkama Tõnis Mäe ja "Koiduta".

"Mina lähen öölaulupeole väga hea tundega," ütleb Ivo Linna. Ta meenutab, et viimati laulsid nad In Spe ja Kiigelaulukuuikuga neid laule 10 aastat tagasi, kui toimus öölaulupeo kümnes aastapäev, kuid siis talle see ettevõtmine ei meeldinud. "Kõik oli nagu ette valmistamata ja isamaaline hõng oli kadunud." Praegu jagub Linna hinnangul isamaalisust küll. "Kasterpalu on väga õige inimene seda korraldama ja lavastama. On tunda, et kõik tahavad osaleda," tõdeb ta ja lisab, et öölaulupidu toimub väga õigel ajal.

Tõnis Mägi ütleb, et kui 1988. aastal oli kõik ettearvamatu, siis praegune olukord on veelgi ettearvamatum. "Pärast 08.08.08 on Eestis ja kogu Baltikumis midagi väga kõvasti muutunud," tõdeb ta. "Proovime teha "Koitu" nii, nagu praegusele ajale kohane on. Ühte jõkke kaks korda ei astu ja loole seavad värvi õhus olevad sündmused." Mägi ütleb, et ei tea, milline on maailm 19. augustil. Kindlasti jätab Gruusias toimuv oma pitseri ning selles valguses pole "Koit" nostalgitsemine, vaid laulus on ärevat nooti.

President Toomas Hendrik Ilvese tervitus kõlab pärast südaööd, kui kätte on jõudnud taasiseseisvumise 17. aastapäev.

Öölaulupeole registreerus 132 koori, kokku üle 3000 lauljaga. Teiste hulgas on nimekirjas Rahvusmeeskoor, Ellerhein, ETV tütarlaste- ja noortekoor ning Suisapäisa.

Ühtset hingamist aitavad hoida näitlejad lavastusest "Eesti asi", Rain Simmul, Ivo Linna, Peeter Kaljumäe, Voldemar Kuslap, Toomas Lunge, Jaan Elgula, Tõnis Mägi, Riho Sibul, Jaak Tuksam, Jaak Johanson, Tõnu Tepandi, Peeter Volkonski, Villu Tamme ja Tõnu Trubetsky, Liisi Koikson, Gerli Padar, Laura Põldvere, Lenna Kuurmaa, Hannaliisa Uusmaa ning Koit Toome.

Ansamblitest on esindatud Kiigelaulukuuik, Lindpriid, Ruja, Metsatöll ja Anti Kammiste bänd. Dirigeerivad Eri Klas, Tõnu Kaljuste, Tiia-Ester Loitme, Laine Jänes, Aarne Saluveer, Ants Üleoja, Jüri-Ruut Kangur, Mihhail Gerts ja Jüri Alperten.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:56
    Otsi:

    Ava täpsem otsing