Lugu kardetud setu külalaulikust

Signe Sillasoo 15. august 2008, 00:00

Ligi 150 aastat tagasi sündinud vastuoluline filmi kangelanna Hilana Taarka, keda filmis kehastavad Inga Salurand, Siiris Sisask ja Marje Metsur, oli päriselus kõike muud kui romantiline isiksus.

Kodukohas oli ta kardetud ja vihatud, mõne poolt ka ihatud naine. Ta oli vallasema, kelle peale vaadati väga sageli põlgusega, sest tal ei õnnestunud kunagi tanu alla saada. Ent sellest hoolimata tõi ta ilmale viis last.

Oma elu oli Taarka sunnitud elama ääretus vaesuses. Elatist teenis ta juhutöid tehes ja almuseid paludes. Kõigist eluraskustest hoolimata oli ta elurõõmus ja aus inimene, kel jagus ka silmarõõme.

Rahvalaulikuna jutustas mustlasverd naine oma laulukestes kuulajaile alati tõtt, mõnikord oli see tõde julm, mõnikord mõtlemapanev, vahel koguni naljakas.

Laul oligi see, mis temast legendi ja hinnatud leelotaja tegi ning koguni Soome presidendi ette esinema viis.

Režissöör Ain Mäeotsal, kellele see film on esimene suurem töö kaamera taga, oli plaan Taarkast film teha ligi kümme aastat tagasi.

"Sel ajal arvati aga, et see on enesetapjalik mõte. Kes sellist filmi üldse rahastada või vaadata tahaks. Siis tuli hea plaan, et proovime kõigepealt teatriga. Ja nii ta läks," selgitas Mäeots "Taarka" lavastuse ja filmi tekkelugu.

Ain Mäeotsa sõnul on filmi- ja teatrikeel kaks täiesti erinevat asja, mistõttu suuri kokkupuutepunkte ja üksühest kopeerimist lavastust ja filmi võrreldes kindlasti ei leia.

Kui lavastus püüdis Mäeotsa sõnul anda põhjalikumalt edasi setude kultuuri, siis film keskendub režissööri hinnangul pigem ühe naise ja tema kogukonna loo jutustamisele.

Küsimuse peale, miks peaosatäitjat sarnaselt lavastusega enam Merle Jääger ei mängi, vastas Ain Mäeots väga konkreetselt, et film ei ole niivõrd tinglik, kui seda on teater, mistõttu otsiti mitmete näitlejannade seast välja need, kes suudaksid anda nii oma välimuse kui ka mänguga edasi peategelase mustlaslikku tausta ja temperamenti.

"Tunnistan, see oli mulle valus otsus, aga tegemist on puhtalt tüübiküsimusega. Merka teatri-Taarkat ei võta temalt ju keegi ära," lisas Mäeots.

Filmi saab õige pea näha ka väljaspool Eesti piire.

"Taarkat" näidatakse filmi režissööri sõnul septembrikuus ka Hamburgi filmifestivalil.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:56

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing