Tõnis Oja • 17. august 2008 • 3 min
Jaga lugu:

Osta aktsiat, mida tahad omada

Ka viimase saja aasta edukaim investor Warren Buffett armastab ise samuti investeerida sellistesse ettevõtetesse, mida tahaks omada, või nagu ta ise on lausunud majandustudengitele, et tema eelistab investeerida eluks ajaks.

Ka mina arvan, et inimestel, kelle investeerimine ei ole põhitöö, tasuks otsida selliste ettevõtete aktsiad, mida ei peaks müüma enne, kui on vaja investeeringust saadud tulu realiseerida.

Hiljuti internetiavarustes seigeldes sattusin ühele blogile, kus autor kirjutas, et tema edukaim investeering on seni olnud Hansapanga aktsia. Aga ta lisas, et juhul kui ta poleks aktsiat mitu korda müünud ja seejärel tagasi ostnud, oleks see investeering olnud ilmselt veel tulusam. Tal on ilmselt õigus.

Kuu aega enne Eesti ühinemist Euroopa Liiduga oli Äripäeva kaanelooks artikkel pealkirjaga Hoiatus Hansa aktsile. Nimel soovitas Hollandi suurpank ING Hansapanga aktsiat hoida, ning SEB (siis veel Ühispanga nime all) analüütik Sander Daniil arvas, et ka nemad annavad aktsiale ilmselt peatselt müügisoovituse.

Aga ega nemad ei olnud ainsad. Valdav osa Eesti analüütikutest ja spetsialistidest hindasid sel ajal Hansapanga aktsiat liiga kõrgeks.

Raske öelda, kui palju oli väikeinvestoreid, kes tollaseid soovitusi kuulda võtsid, aga vähem kui aastaga oli Hansapanga aktsia hind kerkinud üle kahe korra. Tean ka ise mitmeid väikeinvestoreid, kes ostavad ja müüvad soovituste peale heade ettevõtete aktsiaid, aga paraku kipuvad tehingud alati hiljaks jääma, mistõttu ostetakse aktsiaid liiga hilja ehk siis, kui suurem tõus on ära toimunud ja ka müügiga jäädakse enamasti hiljaks. Kärsitumate investoritega juhtub sageli nii, et ostetakse aktsiaid, aga hind suurt ei liigu ning siis müüakse enne suurt tõusu väärtpaberid maha.

Kui augusti eelviimasel päeval 78seks saav Buffett hakkas täpselt kakskümmend aastat tagasi Coca-Cola aktsiaid kokku ostma, pidasid analüütikud karastusjookide tootjat väga kalliks aktsiaks. Aga sellele vaatamata kerkis aktsia hind kolme järgneva aasta jooksul neljakordseks. Põhjuseks oli Coca-Cola Co globaliseerumine ehk laienemine Ida-Euroopasse, Prantsusmaale, Hiinasse, Aasiasse.

Buffett ise võrdles toona Coca-Cola aktsiate ostu abiellumisega armastatud tütarlapsega, sest selleks ajaks oli juba mitu aastat olnud ja on siiani tema lahutamatuks kaaslaseks kirsikoka. (Vähemalt tudengiajast oli Buffetti lahutamatuks Pepsi.)

Meie finantsspetsialistid soovitavad peaaegu eranditult lähtuda investeerimisotsustel kas tööstusharust või regioonist arvestades makromajandusnäitajaid (meenutage mõne aasta tagust mantrat Kesk- ja Ida-Euroopa või praegu soovitatavat Venemaad, Brasiiliat ja Lähis-Ida naftariike). "Mina pole makromajanduslikest ennustustest lähtudes investeerinud ühtegi senti," on öelnud Buffett, sest tema lähtub ettevõttest ja püüab seda tundma õppida nii põhjalikult kui võimalik.

Seetõttu ongi tal õnnestunud investeerida peaasjalikult ettevõtete aktsiatesse, mida ta on tahtnud omada ja tänu sellele on ka tema ettevõte selline, mille aktsiaid on paljud investorid tahtnud omada.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt