Raivo Sormunen • 17. august 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Tugev dollar surub kulla selili

Kullauntsi hind langes reedel esmakordselt sel aastal alla 800 dollari. Kiires langustsüklis on ka teised metallid.

"Äkitselt langes põhi alt ära," ütles Blanchard and Company kullakaupleja David Beahm, kes siiski usub, et aasta lõpu poole hakkab särava metalli hind üles rühkima. 1. augustist saati on kullauntsi hinnd langenud enam kui 100 dollari võrra.

Kuld pole languses sugugi üksi. Hõbeda hind põrutas reedel alla koguni 14%, liikudes New Yorgi kaubabörsil allpool 13 dollarit unts ehk viimase aasta madalaima taseme lähedal. Plaatina on odavnenud viimase kahe kuu jooksul koguni kolmandiku võrra. Languses on ka teised toorained, nende hulgas nafta, nisu ja palmiõli.

Standard & Poor'si tooraineindeks on kukkunud 3. juulil saavutatud tipptasemest 21% allapoole, mis tähendab ametlikku astumist karuturule ehk langusturule.

"Hinnad on käinud ära oma tipus. Kas see oli lõplik tipp või ajutise tõusutsükli lõpp, me ei tea. Aga hinnad võivad minna madalamale," ütles uudisteagentuurile Bloomberg investeerimisguru Marc Faber, keda tuntakse ka doktor Doomi nime all.

"See on olnud suur raputus kulla ja hõbeda omanikele, kes tegelikkuses ei usu toorainesektorisse. Kui sa oled spekulant ja ostad metalle võimendusega, ei soovita ma praegu neisse investeerida," ütles MF Globali maakler Mario Innecco.

Toorainehindade languse peamiseks põhjuseks peetakse USA dollari tugevnemist ning maailmamajanduse jahenemist. Dollar on sel kuul euro vastu tõusnud tervenisti 5,3%.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt