Osta aktsiat, mida tahad omada

1706-aripaev 18. august 2008, 07:05

"See on aktsia, mida ma tahaksin omada,"
ütles uudisteagentuurile Bloomberg üks Berkshire Hathaway aktsionär, ehkki
legendaarse Warren Buffetti juhitava ettevõtte aktsia hind oli selle aasta
esimese poolega kaotanud viiendiku oma väärtusest. Tegemist oli aktsia kehvima
poolaastaga alates 1990. aastast.

Ka viimase saja aasta edukaim investor Warren Buffett armastab ise samuti investeerida sellistesse ettevõtetesse, mida tahaks omada, või nagu ta ise on lausunud majandustudengitele, et tema eelistab investeerida eluks ajaks.

Ka mina arvan, et inimestel, kelle investeerimine ei ole põhitöö, tasuks otsida selliste ettevõtete aktsiad, mida ei peaks müüma enne, kui on vaja investeeringust saadud tulu realiseerida.

Hiljuti internetiavarustes seigeldes sattusin ühele blogile, kus autor kirjutas, et tema edukaim investeering on seni olnud Hansapanga aktsia. Aga ta lisas, et juhul kui ta poleks aktsiat mitu korda müünud ja seejärel tagasi ostnud, oleks see investeering olnud ilmselt veel tulusam. Tal on ilmselt õigus.

Kuu aega enne Eesti ühinemist Euroopa Liiduga oli Äripäeva kaanelooks artikkel pealkirjaga Hoiatus Hansa aktsile. Nimel soovitas Hollandi suurpank ING Hansapanga aktsiat hoida, ning SEB (siis veel Ühispanga nime all) analüütik Sander Daniil arvas, et ka nemad annavad aktsiale ilmselt peatselt müügisoovituse.

Aga ega nemad ei olnud ainsad. Valdav osa Eesti analüütikutest ja spetsialistidest hindasid sel ajal Hansapanga aktsiat liiga kõrgeks.

Raske öelda, kui palju oli väikeinvestoreid, kes tollaseid soovitusi kuulda võtsid, aga vähem kui aastaga oli Hansapanga aktsia hind kerkinud üle kahe korra. Tean ka ise mitmeid väikeinvestoreid, kes ostavad ja müüvad soovituste peale heade ettevõtete aktsiaid, aga paraku kipuvad tehingud alati hiljaks jääma, mistõttu ostetakse aktsiaid liiga hilja ehk siis, kui suurem tõus on ära toimunud ja ka müügiga jäädakse enamasti hiljaks. Kärsitumate investoritega juhtub sageli nii, et ostetakse aktsiaid, aga hind suurt ei liigu ning siis müüakse enne suurt tõusu väärtpaberid maha.

Kui augusti eelviimasel päeval 78seks saav Buffett hakkas täpselt kakskümmend aastat tagasi Coca-Cola aktsiaid kokku ostma, pidasid analüütikud karastusjookide tootjat väga kalliks aktsiaks. Aga sellele vaatamata kerkis aktsia hind kolme järgneva aasta jooksul neljakordseks. Põhjuseks oli Coca-Cola Co globaliseerumine ehk laienemine Ida-Euroopasse, Prantsusmaale, Hiinasse, Aasiasse.

Buffett ise võrdles toona Coca-Cola aktsiate ostu abiellumisega armastatud tütarlapsega, sest selleks ajaks oli juba mitu aastat olnud ja on siiani tema lahutamatuks kaaslaseks kirsikoka. (Vähemalt tudengiajast oli Buffetti lahutamatuks Pepsi.)

Meie finantsspetsialistid soovitavad peaaegu eranditult lähtuda investeerimisotsustel kas tööstusharust või regioonist arvestades makromajandusnäitajaid (meenutage mõne aasta tagust mantrat Kesk- ja Ida-Euroopa või praegu soovitatavat Venemaad, Brasiiliat ja Lähis-Ida naftariike). "Mina pole makromajanduslikest ennustustest lähtudes investeerinud ühtegi senti," on öelnud Buffett, sest tema lähtub ettevõttest ja püüab seda tundma õppida nii põhjalikult kui võimalik.

Seetõttu ongi tal õnnestunud investeerida peaasjalikult ettevõtete aktsiatesse, mida ta on tahtnud omada ja tänu sellele on ka tema ettevõte selline, mille aktsiaid on paljud investorid tahtnud omada.
pane tähele

Kõigi aegade parimad investeeringud

* Suurbritannia ajaleht Times nimetas juuli lõpus kümme kõigi aegade parimat investeeringut, tänu millele on paljud tänu mõõduka suurusega investeeringuga saanud peagi miljonäriks. 1. Poseidon. Septembris 1969 maksis Austraalia kaevanduskompanii aktsia 0,80 Austraalia dollarit, veebruaris 1970 oli see hüpanud 280 dollarini.
* 2. Berkshire Hathaway. Kui Warren Buffett võttis firma 1962. aastal üle, maksis aktsia 7,56 dollarit, nüüdseks on see kallinenud 115 475 USDni.
* 3. Microsoft. Kui võtta arvesse splitte ehk fondiemissioone, maksis tarkvaragigandi aktsia 1987. aastal 0,08 dollarit, nüüd maksab see 27,40 dollarit.
* 4. Cisco Systems. 1990. aasta märtsis maksis aktsia 0,08 dollarit, kümme aastat hiljem, tehnoloogiamulli tipu ajaks oli see kerkinud 77,30 dollarini.
* 5. Sage Group. Briti raamatupidamistarkvarafirma on 18 aastaga toonud investoritele tulu (koos dividendidega) kokku 6000 protsenti.
* 6. Next. Briti jaekaubandusketi aktsia tõi alates 1990. aasta detsembrist kuni 2007. aasta alguseni kerkis aktsia hind 17 600 protsenti. Tõsi Viimase aastaga on aktsia hind üle 50 protsendi kukkunud.
* 7. Nokia. 1992. aastal maksis aktsia 10 kümnendik eurot (ümber arvutatuna). Tolleaegse investeeringu tulusus on praegu 17 700 protsenti.
* 8. Gresham House. Erainvesteerimisfirma üheksa aasta tulusus on 3800 protsenti.
* 9. Black Rock World Mining Trust. Kaevandus- ja metallikompaniidele spetsialiseerunud erainvesteerimisfirma üheksa ja poole aasta tulusus on 1897 protsenti.
* 10. Google. Otsingumootorifirma läks 2004. aasta augustis börsile hinnaga 85 dollarit aktsia. Tänaseks on selle hind kerkinud enam kui kaheksa korda.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
18. August 2008, 07:05
Otsi:

Ava täpsem otsing