18. august 2008 • 3 min
Jaga lugu:

Paet: Gruusia majandus sai vähemalt 10miljardise hoobi

"Gruusia majandus sai konflikti tõttu peaminister Lado Gurgednidze sõnul üle 10 miljardi Eesti krooni kahju. Sellesse pole arvestatud kaudset kahju, nagu usalduse vähenemine Gruusia majandusse, samuti investorite tekkinud hirm, mille tõttu investeeringud vähenevad, lisaks ka purustatud infrastruktuur. Veel sel laupäeval lasti õhku veel üks raudteesild Thbilisi lähedal," lausus Paet ministeeriumi pressikonverentsil.

Tema sõnul loodab Gruusia ka rahvusvahelisele Gruusia abistamise fondile, mille abil loodetakse riik uuesti üles ehitada.

Paeti sõnul on praeguses olukorras oluline saada kinnitus selle kohta, et Vene väed on tõesti asunud välja liikuma. "Kahetsusväärne on see, et Venemaa ei asunud vägesid välja viima kohe pärast Venemaa presidendi Medvedevi teadaannet," märkis minister.

"Gruusial seisab ees suur põgenikeprobleem. Praegu on neid vähemalt 120 000, kellest paljud on Gori linnast - nemad saavad asuda kodudesse tagasi pöörduma. Kuid palju on põgenikke ka Lõuna-Osseetiast ja Abhaasiast, neid on kuni 30 000. Need inimesed koju tagasi aga ei pääse," lausus Paet. Praegu on veel ööd soojad ja põgenike välilaagrites saab esialgu hakkama, kuid peagi saabub talv ning selle peale, kuidas põgenikele püsivamaid tingimusi saada, tuleb Paeti sõnul mõelda juba praegu.

Eesti saatis abilennukiga 5,5 tonni humanitaarabi ja praegu käib välisministri sõnul uue saadetise komplekteerimine. "Valitsus eraldas esialgu 10 miljonit krooni, selles raames oleme võimelised abi andma," märkis Paet.

Eesti Punane Rist on nädala ajaga kogunud Gruusia relvakonfliktis kannatanute abistamiseks üle kahe miljoni krooni, mis on nii lühikese ajaga kogutud summadest seniajani suurim.

Kokku oli Punase Risti töötaja Riina Kabi kinnitusel Gruusia relvakonfliktis kannatanute tarbeks annetajaid eilse päeva kella kolmese seisuga 2350, sealhulgas nii füüsilised kui ka juriidilised isikud. "Kella kolmese seisuga on kogutud annetusi 2 137 869 krooni ja see summa on kogutud nädala ajaga. Möödunud nädala esmaspäeval kell 10 läks lahti," märkis Kabi.

"See on lühikese aja kohta väga suur summa. Tsunami annetusi koguti küll üle kolme miljoni, kuid see kestis mitu kuud. Ja Beslani jaoks korjasime 1,5 miljonit krooni, kuid see kestis kah mitu kuud. Kuid Gruusia puhul on nädal aega ja summaks üle kahe miljoni krooni - no kuulge, see on väga hea näitaja!" oli Kabi kuuldavalt rahul laekunud annetustega.

"Arve on avatud nii kaua, kuni annetusi laekub. Praegu me ootame veel kohalike omavalitsuse annetusi. Täna tuli ära Võru annetus, kuid pole tulnud veel Pärnu oma, ootaks nemad ka ära. Nad lubasid 50 000 krooni annetada, see on suur summa," rääkis Kabi eile.

Eraisikute puhul on tüüpilisteks annetatud summadeks olnud Kabi sõnul 1000, 1500 ja 2000 krooni. "Kuid küsimus pole ju summas, eks igaüks annab nii, kuidas ta saab. Kuid haruldaselt aktiivne on see annetuste laekumine küll olnud," lausus Kabi.

Autor: Kaisa Tahlfeld

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt