1Partner: enne lõppu ei tule, kui matakas ära käib

19. august 2008, 17:10

1Partner Kinnisvara hindamisgrupi juhi ja
atesteeritud hindaja Kaur-Kaspar Kulli sõnul pole võimalik öelda, kas
kinnisvarahindades on nüüd põhi käes või mitte, sest nii nagu hinnatõusu lõpp,
nii on ka hinnalanguse lõpp kui kukkumine põhjatusse tunduvasse auku.

"Ma arvan, et 2008. aasta jooksul ei muutu veel midagi. Paljud müüjad elavad veel nn eituses ja tahavad objektide eest saada vähemalt sama raha, mis kunagi ise olid pidanud välja käima. Kes esimesena hinnad turutasemele toob, see ka võidab, kes hoiab, see suurendab vaid kahjumit," vastas Kulli küsimusele, millal kinnisvaraturg taas aktiveeruda võiks.

Kas kinnisvarahindades on nüüd lõpuks nö põhi käes? "Aus vastus legendaarsele küsimusele on - ei tea. Nii nagu hinnatõusu lõpp nii ka hinnalanguse lõpp on kui kukkumine põhjatusse tunduvasse auku. Enne lõppu ei tule kui matakas ära käib," märkis Kulli.

Kuid tänane statistikaameti teadaanne kinnisvaratehingute aktiivsuse ja tehingute koguväärtuse teises kvartalis langemise kohta jätab tema täiesti külmaks. "Selline tühipaljas statistika jätab ausalt öeldes täiesti külmaks, sest seda tuleb iga kuu. Tehingute koguväärtuse suur langus tuleneb kinnisvaraturu inertsusest. 2007. aasta alguses tehti veel palju tehinguid objektidega, mille ehitust alustati ja objektid broneeriti 2006. aastal nn heal ajal ning 2007. aasta algul tuli aeg nende väljaostmiseks. Kuigi reaalselt olid 2007. aasta alguseks hinnad ja mahud juba langema hakanud. Paljud inimesed ei tahtnud oma broneerimisraha kaotada," märkis Kulli.

Kui peaksite oma väga heale sõbrale, kes plaanib korteriostu ja kes pigem ostaks kõige soodsamal hetkel, andma nõu, millal oleks parim aeg korterit osta (jätame kõrvale selle, et kõige parem aeg on juba möödas), siis mis nõu talle annaksite? "Mul otsivad paljud sõbrad endale uut korterit (kes suuremat, kes paremasse kohta, kes üürikast ära) ja minu soovitus neile on alati olnud üks - kui leiate just endale sobiva korteri, siis ostke ära. Tehes pikaajalise perspektiiviga ostu, siis 10 ja enam aasta pärast ei ole vahet, mis hinnaga ostsite. Et vahepealsel ajal hinnad tõusevad ja langevad ei pane mind oma korterist välja kolima. Kõik on kinni alternatiivkuludes - müües siis kui hinnad on laes on hea, aga kui midagi asemele osta, siis ka teiste objektide hinnad on laes. Sama kehtib ka turu põhja kohta. Müües odavalt, siis ka kõik teised objektid, mida asemele osta tahan on odavad," vastas küsimusele Kulli.

Teine teema on tema sõnul investeerimiseks ja spekuleerimiseks ostetavate objektidega. "Siin on soovitus lugeda Äripäeva. Ostmise peale tasub mõelda siis, kui ilmub ÄP esilehel kinnisvarateemaline uudislugu, mille juures on kuldne nool suunaga üles," märkis Kulli.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
19. August 2008, 17:50
Otsi:

Ava täpsem otsing