Ravimisektor väärt paigutus

Joel Kukemelk 21. august 2008, 00:00

Ajalooliselt on kaitsvateks sektoriteks, kuhu majanduse keerulistel aegadel raha parkida, olnud telekomi-, utility- ja ravimisektori ettevõtted. Just need tööstusharud suudavad pakkuda olulist vaba rahavoogu ka ajal, mil majanduskasv takerdub, kuna pakutakse toodangut, millest pole võimalik loobuda. Olgu selleks siis mobiiltelefoniga rääkimine, internetis fikseeritud kuutasu eest surfamine, toasooja, vee või elektri eest tasumine või ravimite ostmine, millest mööda ei saa. Tervis ikka ennekõike.

Globaalset ravimisektorit on viimasel ajal kummitamas aga hirmud, et aastatepikkused investeeringud, mis on tehtud uute ravimite väljatöötamisse, uurimisse ja arendusse, ei tasu end enam ära, kuna patentide ajad muutuvad üha lühemaks ning kulutused uute ravimite peale järjest suuremaks. Turule lubatakse kiiremini uusi, järeletehtud, kuid sama toimeainega odavamaid geneerilisi ravimeid. Eesmärk on üks - et võimalikult palju inimesi uusi ravimeid osta jõuaksid.

Praeguseks on ravisektori hinnatase viimase kümne aasta madalaim, mis kombineerituna atraktiivsete dividendimääradega muudab rahalehma staatuses sektori ettevõtted minu arvates investoreile huvitavaks. Tervishoiusektori minevikku vaatav P/E on kukkunud 0,9 peale. Praegu kaubeldakse juba odavamatel tasemetel turu kui terviku suhtes, hoolimata sellest, et ajalooliselt on kaubeldud ca 20-40protsendise preemiaga.

Konservatiivne investeering, kõrge dividendimäär, konstantne nõudlus ravimite järele - just need põhjused on teinud ajalooliselt farmaatsiasektorisse investeerimise madala riskiprofiiliga investori jaoks atraktiivseks. USA tööjõuraportid kinnitavad, et tervishoiusektor on üks väheseid, kus töökohti praegu juurde luuakse.

Võrreldes finantssektori ettevõtetega on dividendimäärad farmaatsiasektoris aga kindlad ning kaetud vaba rahavooga, mistõttu pole dividendide langetamine tavaliselt aktuaalne. Lisaks on farmaatsiasektoris praegu suur osa ettevõtteid aktsiaid tagasi ostmas - mahus kuni 2 protsenti aastas, mida investorid võivad vaadata kui lisadividendi.

Farmaatsiasektorisse on võimalik investeerida, kui osta börsil kaubeldavat fondi sümboliga PPH, ja tervishoidu, kui XLV. Kuid börsil kaubeldavaid fonde leidub teisigi - näiteks IXJ (globaalne ja hästi hajutatud), IYH ja VHT.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 17:41
    Otsi:

    Ava täpsem otsing