Kiirus 251 kilomeetrit sekundis

21. august 2008, 11:56

Mullu sügisel avaldatud mõõtmistulemused
keerasid astronoomide maailmapildi teistpidi.

Seni meie kodugalaktika kaaslasteks peetud galaktikate Suure ja Väikese Magalh?esi pilvede kiirus osutus olema ootamatult suur, seega pidid pilved meie naabrusse sattuma alles üsna hiljuti. Seega ei olegi galaktikad Linnuteega gravitatsiooniliselt seotud ning nad on kõigest Linnuteest mööda lendamas.

Nüüd toovad kaks uut mõõtmist loosse taas uue pöörde, kirjutas New Scientist. Nimelt selgub, et meie kodugalaktika tiirleb kiiremini kui seni arvati. Päikesega sarnasel orbiidil olev täht liigub galaktika keskme suhtes kiirusega 251 kilomeetrit sekundis. Varem oli selleks kiiruseks mõõdetud umbes 220 kilomeetrit sekundis.

Galaktika keskosa on Maast 27 400 valgusaasta kaugusel, pisut kaugemal kui varem arvati (26 100 valgusaastat).

Nende arvude põhjal võib öelda, et Linnutee galaktika mass on umbes 50 protsenti suurem kui seni arvati, teatasid Harvard-Smithsoniani astrofüüsikakeskuse astronoomid Genevieve Shattow ja Abraham Loeb. Seega on ka Linnutee gravitatsioonijõud vastavalt suurem.

Kuivõrd teadlased arvutasid Suure Magalh?esi pilve kiirust suhtes Päikesega, siis langeb pilve arvestuslik liikumiskiirus umbes kümnendiku võrra ning pilv teeb Linnutee ümber tiiru umbes 6 miljardi aastaga ning galaktika on Linnuteest oma orbiidil maksimaalkaugusel, kui kahe galaktika vahemaa on 1,1 miljonit valgusaastat. Hetkel on vahemaa 160 000 valgusaastat. Mõõtmistulemusi kirjeldav artikkel ilmus ajakirjas Monthly Notices of The Royal Astronomical Society.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
18. September 2008, 10:32
Otsi:

Ava täpsem otsing