Ärimehe seiklused Haydni ooperis

Kersti Inno 22. august 2008, 00:00

Nargen Festivali kunstiline juht dirigent Tõnu Kaljuste kinnitab, et Haydn on tema ooperivalikutes otsekui refrään, mis ikka üle aasta kordub. "Valik tuleneb minu enda soovist erinevas ooperiliteratuuris liikuda. Üle aasta tahaksin Haydnit teha, vahepeal aga tuua lavale väga erinevaid meie publikule vähem tuntud suuremaid ja tõsisemaid oopereid."

Seekordse valiku otseseks ajendiks oli Kaljuste sõnul Voldemar Kuslap, kes sai eelmisel korral vaid ühes etenduses laulda. Kuna ärimees Buonafede roll sobib talle väga hästi ja Voldemar Kuslap on praegu hiilgevormis, saigi ooper taas kavva võetud. Kuslap jagab seda rolli Priit Volmeriga.

Petis-tähetarga Ecclitico osas on Mati Turi, teistes rollides Angelika Mikk, Maris Liloson, Kädy Plaas, Helen Lokuta, Juuli Lill, Rainer Vilu, Toomas Tohert jt.

Franz Joseph Haydni koomilise ooperi "Il mondo della luna" esiettekanne toimus 1777. aastal Esterh?zas krahv Esterh?zy ja krahvinna Weissenwolfi abiellumise puhul.

Kuul maandunud utoopilist ühiskonda kujutava ooperi aluseks on Carlo Goldoni libreto (1750), mida on samanimelise ooperi kirjutamisel kasutanud teisedki heliloojad.

Kui libreto varasemad versioonid mõistavad hukka kuuloos kujutatud sotsiaalse ja poliitilise korra ohtliku pahupidisuse, siis Haydni versioonis etendatakse lugu positiivses valguses.

Haydni ooper "Elu kuu peal" on reaktsioon Euroopas tekkinud Ameerika revolutsiooni imetlusele ja sellega kaasnenud American dream'i sünnile.

Pseudoastroloogilt saab ärimees teada, et kuul on võimalik elu palju mõnusamalt nautida. Seal on ideaalne ühiskond, kus valitsevad piiritu vabadus ja õnn. Seega on see koomiline ooper ebamaisest õnnest, roosadest ideaalidest ja nende eest võitlemisest.

Ooper kantakse ette eesti keeles. Itaalia keelest on teinud suupärase tõlke Maarja Kangro. Lavastaja on Andrus Vaarik, kunstnik Pille Jänes, valguskunstnik Airi Eras ja kostüümikunstnik Reet Aus. Kaasa teeb Tallinna Kammerorkester. Dirigeerib Tõnu Kaljuste.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:56

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing