21. august 2008 • 4 min
Jaga lugu:

Eduka äri aluseks on oskus teha seda, mida turg tahab

Inimesed eeldavad, et hea äri aluseks on hea idee. Isegi ajakirjanikud küsivad intervjuudes ikka, et kust sul see idee tuli. Õigupoolest ei ole hea ideega iseenesest suurt midagi peale hakata.

Noorel Mart Helmel oli hea idee hakata vanalinnas džäzzikohvikut pidama. Isegi väga hea idee - aga paraku arvas turg teisiti. Turg ei hooli sellest, kui ilus ja armas idee sul on.

Üks tõsine oht äriilmas on armuda omaenese ideedesse või ka teatud aktsiatesse. Minu isiklik nõrkus oli näiteks Apple'i aktsia, mis on üks volatiivsemaid üldse: alles tõusis see 200 dollarini, siis langes 130 dollarile, täna võib aktsia hind olla 180 dollarit, homme 160 jne. Turg ei küsi, kas ja kui palju sa oma ideed armastad.

No kui idee on viimane asi, et äris edukas olla, siis võib-olla on olulisem see, kuidas sa midagi teed? Kahtlemata on see tähtis. Kes toodab maailma parimaid arvuteid? Apple loomulikult. Kes on edukaim? Microsoft paraku. Võib-olla olid nad varem turul ja neil oli seega eeliseid? Võta näpust: Apple oli varem.

Kes on maailma suurim toidumüüja? McDonalds loomulikult. Keegi pole toiduga nii palju raha kokku ajanud. Kas nende burger on parim? Kui friikartulid veel kuidagi kõlbavad, siis burger on... no maitse asi, aga minu meelest ikka rämpstoit. Miks siis ikkagi?

Kas ainult puhtuse, teeninduse, lastesõbralikkuse ja muu säärase pärast? See kõik aitab kaasa, aga pole peamine.

Peamine on teha seda, mida turg tahab. Mida inimesed tahavad. See kehtib igal alal. Minu naine oli sageli minuga rahulolematu, kuigi ma tegin oma parima. Asi ongi selles, et sinu ja minu parim ei aita.

Parimast ei ole küllalt. On vaja teha seda, mida naine tahab. Või turg. Uuri välja, mida turg tahab, ja paku seda. Mina juhatasin kunagi Eesti esimest oksjonifirmat, ühistut Taavet, edukalt täpselt niikaua, kuni turg seda teenust tahtis.

Siin on veel üks oluline asi. Omaenese parima teed sa oma mugavustsoonis olles. Reaalne parim on alati väljaspool sinu mugavustsooni - seal, kus sa kardad. Edu võti mis tahes alal on oma mugavustsooni alalises avardamises.

Külluse loomist vaadatakse sageli kui kokkamist. Et sa võtad õiged asjad õiges vahekorras, küpsetad õige aja, garneerid vastavalt jne. Sa võid nii meistriteose teha, aga kui keegi seda süüa ei taha, siis tuleb see lihtsalt minema visata.

Küllus on eelkõige meeleseisund. Ja ka vaesus on meeleseisund. Küllus on vähemasti 80% meelesisund. Jah, selles on 80% psühholoogiat ja 20% tehnikat. Ja küllusel on oma keel. Ära unusta, et raha ei tee investeerimine - raha teeb investor.

Üks mees müüs ühes väikelinnas hamburgereid. Ta äri läks hästi, sest tal olid tõepoolest head hamburgerid. Ta lasi ehitada suurema paviljoni, milles olid ka mõned lauad ja rahvast käis veelgi enam. Tuldi isegi kaugemalt. Väikelinnast mööduvatelt suurtelt teedelt keerati sinna sisse. Suveks kutsus mees appi poja, kes õppis ärikoolis.

Poeg tuli, vaatas isale oma velbas-kärsitute silmadega otsa ja ütles: "Isa, kas sa siis ei tea, et Ameerika pangad on kokku kukkumas, börs vajub, kinnisvara langeb, meie majanduskasv on varsti miinuses, eksporti pole ollagi, palgad on külmutatud, riigieelarve puudujäägiga - sul ei ole mitte mingit lootust."

Isa ohkas ja lasi sildid suurte teede äärest maha võtta. Rahvast jäi vähemaks. Isa vähendas tellimusi, kuni pani välja kuulutuse, et soovib paviljoni maha müüa. Keegi ei tahtnud seda osta. Isa ütles: "Sul on õigus, poeg, me oleme tõesti majanduskriisis."

Keegi ei ole külluseni jõudnud eksperte kuulates. Ekspertidega tuleb arvestada, aga kui sinu sisemine turu tunnetus räägib midagi muud, siis lükka nende nõuanded kõrvale.

Kui loete Ameerika rahaturgude eksperte - isegi suurimaid -, siis sageli on nende nõuanded risti vastukäivad. Cramer ütleb: "Osta!", Kass ütleb: "Müü!".

Mida sa vajad eriti just majanduslanguse ajal, on kindlus. Aga ära heitu, kui sinus on ka teatud annus segadust: just siis oled sa midagi õppimas. Ka enesekindlus on rohkem psühholoogia või isegi uskumise asi. Ainult et, eriti kriisiolukordades, on elul ikka varuks midagi, mis sind sellest enesekindlusest välja lööb.

Tead, kuidas sa kõige paremini kindluse kätte saad? See on paradoksaalne, aga kindlus tuleb sinusse, kui sa selle taotlemisest loobud. Kui sa usaldad elu tema variantide paljususes ja usud, et küllus on sinu jaoks. Võtad selle vastu. Lubad tal tulla. Aga ei muretse selle pärast. Ja kui sul tekib hirm, siis lihtsalt mõtled neile asjadele, mille eest sa võid tänulik olla.

Kindluse tagaajamine on sama viljatu kui vikerkaare teise otsas asuva kullakoti tagaajamine.

Enesekindlus, mida sa nõutad, on oma olemuselt vastasmärgiga ebakindlus. Kui loobud võitlemisest kindluse pärast, annab vabanev energia sulle enesekindluse, mida teisedki tähele panevad. Su väärtus tõuseb. Nüüd polegi vaja muud kui koordinatsiooni, et heas hoovuses liikuda.

Koordinatsioon tähendab rahuldust eesmärgist, justkui oleks see juba saavutatud. Sündmuste üle kontrolli vabastamist. Jumala eest, majanduses on tsüklid loomulik asi.

Ka sinu elus on erinevad sesoonid, hooajad ning aastaajad. Langev turg tahab vaid harjumist, õppimist ja vilumust, sest ainult seisval turul on pea võimatu raha teha.

Autor: Raivo Joosep Raave

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt