Süütu Islandi muusika

Mari Hiiemäe 22. august 2008, 00:00

Eesti publiku huvi Islandi bändi vastu on suur. Kontserti kuulama ei mahu kaugeltki kõik soovijad. Lubatud tuhat piletit on ammuilma läbi müüdud ning ülejäänud bändi austajad peavad seekord ilmajäämisega leppima.

Eestis mängib Sigur Ros palasid peamiselt oma viimaselt, tänavu suvel avaldatud plaadilt "Me? su? ? eyrum vi? spilum endalaust" ("With a buzz in our ears we play endlessly"). Plaadi laulud on kirjutatud bändi traditsioone jätkates islandi keeles, vaid üks pala neist kõlab ingliskeelsena.

Sigur Ros on omalaadne bänd, kes vahendab maailmale isiklikku arusaama täiuslikust muusikast. Peavoolust läheb see üksjagu kõrvale, kuid kuna selle on üles leidnud ja kuulatavaks tunnistanud masside kaupa muusikasõpru, võib seda juba kaunis trendikaks nähtuseks lugeda.

Samamoodi nagu teise Islandilt võrsunud artisti, Björki loomingus, kumab ka Sigur Rosi lugudest ringvaade päritolumaa ehk siis Islandi muusikatraditsioonidest.

Lausa rahvamuusika algeid ei maksa bändi lugudest küll eriti otsida, kuid omalaadne karge aura, mis haakub nii Islandi looduse kui ka kultuuritaustaga, on seal tuntavalt olemas.

Lisaks leidub Sigur Rosi sõnumis palju ajatult väärtuslikku, mis peaks korda minema igale kuulajale. Roki- ja klassikalise muusika elementidega eksperimenteerides on bänd saavutanud kvaliteedi, mida näilisele lihtsusele vaatamata niisama kerge jäljendada pole. Lood ei kopeeri midagi varemkuuldut, kuid mõjuvad kohati nii inimlikult tuttavatena, et saavad omasteks juba esimese kuulamiskorraga.

Kunagi teismeliste poiste moodustatud Sigur Ros on püsivalt tegutsenud aastast 1994. Nime sai bänd laulja Jon Thor Birgissoni õe Sigurosi järgi, kes just ansambli asutamispäeval sündis.

Oma tee muusikamaailmas leidis ansambel suhteliselt kiiresti ning on kord loodud nägu aastate jooksul püüdlikult täiustanud ja lihvinud.

Bändi esimese albumi andis välja Björki ansambli Sugarcubes plaadifirma Bad Taste ning see ilmus aastal 1997. Ansambel on salvestanud kokku viis stuudioalbumit ja alates neljandast, mis kandis pealkirja "Takk", on Sigur Ros muusikamaailma üleüldise kõrgendatud tähelepanu all.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:56

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing