Lugemine on sama elamusterohke kui filmivaatamine

22. august 2008, 10:43

Raamatud suudavad tekitada filmivaatamisega
võrreldavaid emotsioone, näiteks rõõmu, valu või vastikust, selgub värskest
uuringust.

Teadlased on varemgi teadnud, et mingi tegevuse, näiteks palli löömise vaatamine aktiveerib ajus niinimetatud peegelneuronite vahendusel liikumisega seotud ajuosad. Sama juhtub siis, kui vaatame teist inimest rõõmustamas ja valu või vastikust tundmas – meie ajus aktiveeruvad samad osad, mis reageeriksid siis, kui me ise vastavat emotsiooni tunneksime, kirjutas LiveScience.

Hollandi Gröningeni ülikooli meditsiinikeskuse teadlased tahtsid välja uurida, kas neid kolme emotsiooni kontrollivad ajuosad aktiveeruvad ka siis, kui inimesed kellegi teise emotsioonist loevad.

Katses osalejate aju uuriti magnetresonantstomograafiga, mis mõõdab muutusi aju verevarustuses. Osalejatele näidati kolmesekundilist videoklippi näitlejast, kes rüüpas midagi tassist ja tegi seejärel vastikust väljendava näo.

"Hiljem palusime neil lugeda ja endale ette kujutada lühikesi emotsionaalseid stsenaariume,” ütles uurimisrühma liige Christian Keysers. "Näiteks pidid nad lugema ja ette kujutama, et jalutavad mööda tänavat, põrkavad kokku haisva joodikuga, kes hakkab oksendama ning lõpuks nad avastavad, et osa tema oksest on sattunud nende enda suhu.”

Lõpuks palusid uurijad maitsta katsealustel skänneri all olles vastiku maitsega jooki. "Tulemus on lausa hämmastav – kõigil kolmel juhul aktiveerus ajus sama piirkond,” ütles Leyser.

See tähendab, et filmi vaadates või raamatut lugedes elame tõepoolest mingil tasemel läbi selle, mis tegelastega juhtub, kuna ajus aktiveeruvad samad piirkonnad, mis juhtumisi ise füüsiliselt läbi elades. Emotsiooni läbielamiseks pole oluline selle nägemine näiteks filmis, vaid piisab ka raamatu lugemisest – meie kujutlusvõime aitab meil tõeliselt sündmuste sisse sattuda.

Uurimistulemustest kirjutatakse täpsemalt ajakirjas PLoS ONE.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
02. September 2008, 09:46
Otsi:

Ava täpsem otsing