24. august 2008 • 1 min
Jaga lugu:

Alternatiivfonde omavad väljavalitud

Hansapanga personaalse varahalduse investeeringute valdkonnajuht Artjom Vakulenko tõdeb, et kui võrrelda aktsiaid ja riskifonde möödunud kümne aasta jooksul ajaloolise maksimumkaotuse järgi, siis aktsiate kaotus ulatub 47 protsendini ning riskifondide kaotus vaid 15 protsendini.

Põhjus seisneb selles, et riskifondide tootlus pole reeglina tugevas sõltuvuses aktsiaturgude liikumisest ja need on orienteeritud absoluuttootlusele. Vakulenko sõnul on üsna tõenäoline, et tõusvatel aktsiaturgudel ei paku riskifondid sama palju tootlust, kuid langevatel aktsiaturgudel kas kaotavad oluliselt vähem või isegi teenivad.

Kuid riskifondid on reeglina vähese läbipaistvusega, kasutavad keerukaid strateegiaid ning madalama likviidsusega instrumente. Neid ei piira erinevalt klassikalistest investeerimisfondidest regulatsioonid ega turureeglid. Tootluse suurendamiseks kasutavad riskifondid sageli laenukapitali ning mingi investeerimisidee ebaõnnestumise puhul võib kaotus väga valus olla.

Lähimineviku suurim riskifondide äpardus on Vakulenko sõnul seotud nimega Amaranth. Rohkem kui kümme aastat väga edukas olnud fondihaldur kaotas 2006. a 6 miljardit dollarit ning seejärel fond likvideeriti. Selles valguses oli mullu "au" teeninud Bear Stearns riskifondi kaotus küllaltki tagasihoidlik, kõigest 1 miljard dollarit. "Seega on õige fondi valik kriitilise tähtsusega," toonitab Vakulenko.

Autor: Virge Lahe

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt