Alternatiivfonde omavad väljavalitud

Virge Lahe 25. august 2008, 00:00

Hansapanga personaalse varahalduse investeeringute valdkonnajuht Artjom Vakulenko tõdeb, et kui võrrelda aktsiaid ja riskifonde möödunud kümne aasta jooksul ajaloolise maksimumkaotuse järgi, siis aktsiate kaotus ulatub 47 protsendini ning riskifondide kaotus vaid 15 protsendini.

Põhjus seisneb selles, et riskifondide tootlus pole reeglina tugevas sõltuvuses aktsiaturgude liikumisest ja need on orienteeritud absoluuttootlusele. Vakulenko sõnul on üsna tõenäoline, et tõusvatel aktsiaturgudel ei paku riskifondid sama palju tootlust, kuid langevatel aktsiaturgudel kas kaotavad oluliselt vähem või isegi teenivad.

Kuid riskifondid on reeglina vähese läbipaistvusega, kasutavad keerukaid strateegiaid ning madalama likviidsusega instrumente. Neid ei piira erinevalt klassikalistest investeerimisfondidest regulatsioonid ega turureeglid. Tootluse suurendamiseks kasutavad riskifondid sageli laenukapitali ning mingi investeerimisidee ebaõnnestumise puhul võib kaotus väga valus olla.

Lähimineviku suurim riskifondide äpardus on Vakulenko sõnul seotud nimega Amaranth. Rohkem kui kümme aastat väga edukas olnud fondihaldur kaotas 2006. a 6 miljardit dollarit ning seejärel fond likvideeriti. Selles valguses oli mullu "au" teeninud Bear Stearns riskifondi kaotus küllaltki tagasihoidlik, kõigest 1 miljard dollarit. "Seega on õige fondi valik kriitilise tähtsusega," toonitab Vakulenko.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:41

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing