Spetsialist: paratamatu, et osad inimesed kaotavad oma töö

25. august 2008, 18:14

Rahandusministeeriumi majandusanalüüsi
osakonna juhataja Andrus Sääliku sõnul on paratamatu, et osa inimesi kaotavad
oma töö majanduskeskkonna muutuste tõttu.

„Ilmselgelt on kehvemaks läinud olukord väliskeskkonnas, peamiste kaubanduspartnerite majanduskasvud on aeglustumas jms. Kõrged energiahinnad on tekitanud ebakindlust maailmamajanduses ja ka finantskriis, mis pole oma lõplikku lahendust leidnud veel,” tõi ta välja väliskeskkonnast tulevaid ebakindlaid tegureid. Nii USA-s kui ka Euroopa Liidus on majanduskasv aeglustumas.

Rahandusministeeriumi prognoos on aga läinud allapoole just sisekeskkonna tõttu. Sisemaine nõudlus on langenud peamiselt ehitus- ja kinnisvaraturul juhtunu tõttu. Lähitulevikuks ei anna optimismi ka kindlustunde indikaatorid, eriti ehitussektori indikaator.

Tööotsija jaoks läheb olukord keerulisemaks

"Pilt läheb numbriliselt kehvemaks seetõttu, et ootame reageeringult tööturult," märkis Säälik. „Arvame, et tööturu reaktsioon tuleb mõnevõrra kiiremini, kui tavaliselt. Ootame tööhõive alanemist ja seetõttu läheb üles tööpuuduse number. Need on põhjused, miks aasta teine pool kehvemaks läheb,” rääkis Säälik.
Tööpuudus võib hakata lähiajal hoogsalt tõusma. „Lähiajal toimuvad muudatused tööturul. Paratamatu, et osad inimesed kaotavad oma töö. Loodame, et see ei jää pikaajaliseks ja et need inimesed suudavad leida uued töökohad ja peagi anda oma panuse majandusse. Järgmisel aastal võib tööpuudus olla umbes 6%. Samas ligi 4% tööpuudus pole normaalne, ettevõtetel peab olema valikuvõimalusi. Kui tööpuudus oli liiga madal ja palgakasvu number läks käest ära, siis see lõi mitmeid ettevõtteid,” rääkis Säälik.

Spetsialist tõi välja veel inflatsioonitrendid, mis on mõnda aega juba olnud murettekitavad. Inflatsioon on endiselt kõrgel tasemel. Õnneks praegu on vähenenud sisemaised hinnasurved, kui majanduses leiavad aset kohanemised ja eratarbimine jääb väiksemaks. Sääliku sõnul on inflatsiooni taga välismaised tegurid. „Viimased arengud väga volatiilsed. Kes teab, mis juhtuma hakkab,” tõi Säälik välja järske muutusi näiteks nafta hinnas ja selle mõjus inflatsioonile.

Baasinflatsioon on alanenud, see annab lootust et aasta lõpul on näha inflatsiooni numbreid alla 10%. Rahandusministeerium ootab, et inflatsioon järgmisel aastal alaneb 6% ligi. Sealt edasi oodatakse inflatsiooni normaliseerumist, et Eesti võiks täita Maastrichti kriteeriume. „2010-2012. aastal loodame jõuda enam vähem kriteeriumi lähedasse keskkonda,” avaldas Säälik lootust.

Parem kui 1998. aasta majanduskriis

Säälik võrdles praegust seisu majanduses 1998. a juhtunuga. Ka siis tuli allakäik kõrge majanduskasvu pealt, pilt on sarnane praegusega, aga põhjused on erinevad. 1998. aastal hakkas allakäik seoses Kagu-Aasias ja Venemaa majandusega toimunuga. Siis olid põhilised tegurid välismaised. Eesti ettevõtted olid toona küllaltki paindlikud ja aastaga leiti uued turud. See oli ka alus majanduskasvu küllaltki kiirele taastumisele. "Praegune langus allapoole on puhtalt kodukootud. Kas me ka siit tuleksime välja sama kiiresti, praegu seda veel ei prognoosi. Ootame sujuvamat majanduskasvu tõusu kui 2000. aastal. Eks see on ettevõtete kätes, kuidas suudetakse ressursse ümber tõsta. Võimalused olukorda parandada on just välisturul. Tuleb pöörata rohkem tähelepanu eksportturgudele. Enam ei saa rikkaks sellega, et ehitame maja ja müüme selle kellelegi kallilt maha. Majandus vajab struktuurimuutusi," rääkis Säälik.

„Kui mingi periood läheb ikka ülemäära hästi, siis peab mingil teisel hetkel tekkima kohanemine tagasi normaalsele tasemel. Selleks, et tarbida, tuleb ka vaeva näha. Inimestel pole seni olnud eriti põhjust muretseda oma majandusliku olukorra pärast. Palgad on hästi kasvanud jne. Nüüd läheme tagasi mõistlikumale teele. Tarbimise kasv tulnud kõvasti allapoole. Samas nii negatiivset pilti pole kui Vene kriisi 1999. aastal pole. Toona jäi rohkem inimesi töötuks,” märkis Säälik.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. August 2008, 18:14
Otsi:

Ava täpsem otsing