Videoplaneti looja läheb Ukrainasse kino rajama

Mariliis Pinn 25. august 2008, 17:57

Soome Finnkino OYle kuuluva kinode
operaator- ja filmilevifirma Forum Cinemas tegevust Ukrainas asub juhtima
filmilaenutusketi Videoplanet asutaja ning arendaja Ivar Vendelin.

Vendelini sõnul müüsid nad koos Toomas Kruusiga oma 15%lise osaluse Forum Cinemas Home Entertainment ASis, millele kuuluvad Videoplaneti ja Filmipoe poed, sest neli aastat tagasi sai kokku lepitud, et mõlema osapoole huvi korral on neil see võimalus. Lisaks asub Vendelin Ukrainas kinoketti rajama. „Finnkino tahab olla ettevõttes 100% omanik ja see oli mõlema poole soov,“ lisas Vendelin, kes siiski jääb Eestis ettevõtte juhatuse liikmeks. Tehingu maksumus on poolte kokkuleppel konfidentsiaalne.

„Olen videolaenutusega tegelenud alates 1994. aastast, kui me Toomas Kruusiga Videoplaneti keti lõime. Tahtsin edasi liikuda,“ põhjendas Vendelin äri lõplikku müümist. „Baltikumi turg jäi väikseks. Samas Finnkino oli huvitatud laienemisest ja nad võitsid vastu otsuse, et minna suurelt Ukraina turule . Mitte lihtsalt kontorit looma ja lippu välja panema, et saaks börsiteate välja saata. Nii see ei oleks huvitav,“ lisas Ukrainasse kino rajav Vendelin.

Vendelin on vähemusosanik ka Finnkino Ukraina ettevõttes. „Nii on see ka mulle huvitav. Soov on saada suurimaks Ukraina kinooperaatoriks,“ lisas ta.

Vendelini sõnul sunnib siinse majanduse jahtumine aktiivselt uusi turge otsima. „Laienetakse Rumeeniasse ja vaadatakse Bulgaariat, Poolat. Näen Ukrainas ülivõimast potentsiaali. Nad korraldavad Poolaga kahesse jalgpalli EMi, sinna tulevad suured investeeringud,“ lisas ta. Ukrainasse minekuks lisab Vendelini sõnul kindlust ka Ukraina euroopameelsus ja soov mitte sõltuda Venemaast.

„Seal ühtlast kinoketti ei ole, on 3-4 kohalikku minipleksi ja väikesed nõukogudeaegsed kinod,“ kirjeldas ta olukorda Ukrainas. „Paar suuremat Venemaa kinoketti on hakanud sinna oma kinosid rajama. Ukraina on suur riik,“ lisas ta, samas öeldes, et täna loetaks raha hoolikamalt ja kõik investeeringud on äärmiselt läbi kaalutud.

Finnkino plaanide kohaselt rajatakse viie aasta jooksul Ukrainasse 10-15 kobarkino. „Kokku on plaanis rajada kuni 20 kobarkino,“ avalikustas Vendelin soomlaste plaane. Tallinna kobarkinosse investeeriti 200 miljonit krooni ja ka Ukrainasse plaanitavate kinode investeeringud on samas suurusjärgus.

„Parem eestlane kui soomlane,“ kommenteeris ta enda Ukrainasse tööle minekut. „Siiski kasutame ka kohalikku tööjõudu,“ lisas ta, mainides, et oluline on siiski eestlaste teadmised ja hea maine. „Sealsed kinnisvaraarendajad ja kaubanduskeskused juba teavad meie brändi ja nad on huvitatud sellisest rentnikust. Forum Cinemas on võrdväärne maailma tipuga,“ lisas ta.

„Baltikumis saaks igasse riiki maksimaalselt 2-3 kino juurde ehitada. Ukrainas on 50 mln inimest, arengupotentsiaal on ees,“ ütles ta.

„Kino ei ole luksuskaup, kinos meeldib inimestel ikka käia,“ kommenteeris Vendelin Eesti turu olukorda. Samas möönis ta , et teatud määral on iga pool näha kokkuhoidu. "Inimene peab piima, leiba ja bensiini ikka ostma. Kinopilet või DVD-plaat on esimene, kust kokku hoitakse. Aga see nii hull, kui meedias kirjutatakse ei ole, kuid on siiski raskem, kui oli eelmisel aastal. Eriti kui ei ole head filmi, siis inimene mõtleb, kas minna kinno või mitte,“ lisas ta.

„Balti riikides on rasked ajad, väga täpselt peab mõtlema, kuhu ja mida teha,“ sõnas ta, lisades, et täna ei ole mõtet siia palju suuri kinosid enam rajada. „Loomulikult on Tallinnas, Riias, Vilniuses vähe kinosid, kuid ei tohi unustada, et kinol ja kinol on vahe. See 200 miljonit, mis siia investeeriti tuleb tagasi teenida. Sellist kvaliteedi nagu Coca-Cola Plazas annab järgi teha,“ lisas mees, kes on kaua kinoäriga seotud olnud ja teab ka, mis mujal maailmas toimub. „Ameerika stuudiod on meiega rahul ja on andnud oma toetuse Ukrainasse minekus,“ lisas ta.

Kui Ukrainas hästi läheb vaadatakse ka Valgevene ja Kasahstani poole. „Pakkumisi ja kutseid on igalt poolt, et tulge ja tehke. Meie kinod räägivad enda eest,“ kommenteeris ta Forumi kinode head mainet.

Forum Cinemas Home Entertainment AS esindab USA suuremate filmistuudiote toodangut Balti riikide koduvideote turul. Ettevõtte 2007. aasta käive Balti riikides oli 159 miljonit krooni.

Forum Cinemas Home Entertainment on asutatud 1994. aastal asutatud V K Holdingu nime all, alates 2006 aasta augustist on firma nimeks Forum Cinemas Home Entertainment AS. Firma tegutseb kaubamärkide Videoplanet ja Filmipood all ning Balti riikides on kokku 68 kauplust. Esimene Videoplaneti laenutus loodi aastal 1998 ning tänaseks on Filmipood ja Videoplanet Eesti suurim videofilme müüv ja laenutav kett.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. August 2008, 18:42
Otsi:

Ava täpsem otsing