25. august 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Miks ründab Rae vald kohalikke ettevõtjaid?

Rae vald on saanud minu koduvallaks ligi kümne aasta eest, siia olen oma valla patrioodina ka oma ettevõtmised toonud. Kui tulin, oldi ettevõtjate üle väga rõõmsad. Eriti oodatud olid piirkonna arendajad. Nendel lasus lootus tuua valda uusi elanikke, meelitada ümber kolima ettevõtteid ja uusi tegijaid.

Nüüd aga on Rae vald pidevalt meedia huviorbiidis skandaalidega. Rae valda juhtiv Raivo Uukkivi ründab üha süstemaatilisemalt ettevõtjaid, eriti arendajaid. Miks siis nii?

Neli aastat tagasi toimus vallas ootamatu võimuvahetus. Kohe hakati manööverdama valla varadega. Vastumeelselt hakkasin toona üheks aktivistidest, kes oma rahulolematuse välja ütlesid. Ent ehkki asju uuriti kõrgelgi tasemel, lõppes kõik JOKK-lahendustega. Nii muutus vallajuhtimine üha küünilisemaks ja autoritaarsemaks.

Taoline juhtimisstiil kogub lojaalseid ja tõukab eemale pädevaid. Nii puudubki vallal ebapädevusest planeeringute ja perspektiivide osas terviknägemus ja tekivad probleemid. Ühtedel uusasunikel ujub part maja ees, teistel pole aga võib-olla homme vett. Süüdi on ikka keegi muu kui vald. Seda kahel põhjusel. Esiteks ei oska ettevõtjad ennast kaitsta, olles killustatud ja töödega ülekoormatud. Teiseks on siiani sõna saanud vaid vald. Ehk siis Raivo Uukkivi, kes pole kunagi valede ja laimuga kitsi olnud.

Eesti seadustest üle olev asjatamine toimub juba 2004. aasta aprillist saadik. Vähemalt 88 korral on rikutud riigihangete seadust, mitmel korral eiratud õiguskantsleri ja maavanema ettekirjutusi, lugematul hulgal tõlgendatud omatahtsi seaduslikke protseduurireegleid, vorbitud tagantjärele volikogu otsuseid jne. Kas seda kõike on vähe, et häirida rahva õiglustunnet?

Raskustega puutub kokku meie vallas õiglust taga ajav väike- ja keskmine ettevõtja. Midagi peab varsti aga juhtuma, vaba ettevõtluse lämmatamine piirkondliku hegemoonia nimel ei saa ju olla kogu meie riigi suund. Või arvan ainult mina nii?

Raivo Uukkivi väide Agenor OÜ tegematajätmistest oma rajoonis on lausvale. Kõiki arendajaid kaitsta on muidugi tänamatu töö ja eks ole ka möödalaskmisi, mida tuleks tunnistada. Ent praegu on põhiprobleem vallajuhtide õhutatud vaen ettevõtjate ja elanike vahel.

Autor: Ülar Teppo

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt