SEB: hindasime Eesti prognoosid tugevalt alla

26. august 2008, 15:40

SEB märkis Põhjamaade väljavaates, et
Baltimaade majandus siseneb pikaajalisele aeglustumisele ning jätkuv
krediidikriis domineerib ülemaailmse majanduse üle, kuna kitsad
krediiditingimused ning langevad kinnisvarahinnad takistavad majanduskasvu.

Baltimaade majandus siseneb pikaajalisele aeglustumisele. Majanduslik olukord on kiirelt halvenenud. Eesti majanduskasv on langenud 2006. aasta neljanda kvartali 11%-lt -1,4%ni 2008. aasta teises kvartalis.

Pank hindas suve jooksul Eesti ja Läti prognoosi tugevalt allapoole ning aktsepteerib nüüd, et Eesti SKP langeb 2% võrra sellel aastal ning tõuseb 1,5 protsenti aastal 2009. Aastal 2010 toimub Eestis ja Lätis teatav taastumine, kuid Leedu majandus jätkab libisemist.

Ükski Balti riiki ei hüppa tagasi oma potentsiaalse järsu 6-7%-lise kasvuni. Suur jooksevkonto defitsiit ning kõrge inflatsioon jäävad siiski väljakutseks Eestile ja Lätile. Eesti jätkab rahanduspoliitika kitsendamist ning muu hulgas avaliku sektori palkade külmutamist.

Impordi järsk langus aitab Eestil alla tuua jooksevkonto defitsiiti umbes 7%-le SKPst. See on tase, mis võimaldab riigil tasakaalu viia välisvõlgu kui protsenti SKPst.

Järgmise aasta kasv on Majandusliku Koostöö ja Arengu Organisatsioonis OECD madalaim alates 1990ndat aastat. Vaadates tulevikku, siis kasvavad majandused on samuti mõjutatud suurel määral hoogu mahavõtvatest tööstusriikidest.

Maailmamajandus kasvab 3% 2009. aastal, mis on lähedal ülemaailmse majanduslanguse tasemele. Inflatsiooni järk-järguline pöördumine allapoole, mis on kombineeritud aegade nõrgimate majandustingimustega, avab ukse laiemale intressimäära kärpimisele Euroopas 2009. aastal.

Majanduse olukord Lääne-Euroopas on praegu sügavas languses. Eurotsooni majanduskasv on järgmise aasta lõpuks alla ühe protsendi. Suurbritannias on langus isegi sügavam. Kõrge inflatsioon lükkab Euroopa Keskpanga intressi kärped edasi 2009. aasta märtsisse. Järgmise aasta lõpu intressimäär on Euroopa Keskpangas 3,25%.

Rootsi majandus on hetkel järsult nõrgenemas. Selle aasta SKP kasv on 1,4 protsenti ning järgmine aasta 0,9 protsenti. Töökohtade arvu kasv pidurdub ning töötus ronib 7,3 protsendini aastal 2010. Tööturu aeglustumine kombineeritult kahaneva inflatsiooniga järgmisel aastal võimaldab Riskbankil alustada intressimäärade kärpimist 2009. aasta veebruaris.

Ameerika Ühendriikide majandusele ennustatakse veel üht languslainet, samas jätkab dollar tugevnemist euro suhtes.


Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
26. August 2008, 15:54
Otsi:

Ava täpsem otsing