Terrorivastane võitlus muutus lennureisija jaoks kafkalikuks

26. august 2008, 18:46

Väidetavalt kuni miljonil kahtlaste isikute
nimekirjas oleval ameeriklasel kulub lennujaamas teistest hulga rohkem aega,
kellegi nimekaimu pattude pärast nimekirja sattunud müügimeest ei aidanud aga ka
pöördumine kõrgeimate võimukandjate poole.

Ravimiturundusega tegelev Michael J. Kirby astus kõikvõimalikke samme, et ta põhjalikumale kontrollile allutatud nimede hulgast kustutataks, kasu sellest oli null, kirjutas New York Times. Aastas tööasjus 150 000 miili lendav mees pöördus oma kongresmenide ja senaatorite poole, saatis ametiasutustele oma juhiloa, sünnitunnistuse ja sotsiaalkindlustuse tunnistuse notariaalseid koopiaid, pöördus enda kasutatava lennufirma ning taoliste probleemidega tegeleva spetsiaalse asutuse poole.

Ta sai vastuseks kirja, kus öeldi, et põhimõtteliselt on tal õigus ja ta on tõesti see, kes väidab end olevat. Siiski informeeriti teda, et “lennujaamas te kuulute endiselt täiendavale tuvastamisele ja kontrollimisele” ehk teda pole terrorikahtlaste nimekirjast kustutatud. Lennujaama töötajalt on mees teada saanud, et nimekirjas on peale tema veel kuus Michael Kirby`t. Mida paha keegi tema nimekaimudest teinud on, mees ei tea. Nimekirjad koostab Föderaalne Juurdlusbüroo (FBI) politsei, luure ja mitmete muude allikate põhjal, kontrolli selle põhjal teostavad aga lennuliinid. Nimekiri jaguneb kaheks. Teadaolevalt endast julgeolekuohtu kujutavaid inimesi lennukisse üldse ei lubata. Palju suurem “välja valitud” inimeste ring aga kuulub lisakontrollimisele.

Transpordi Julgeolekuteenistuse esindaja Kip Hawley sõnul on nimekiri kahtlemata palju väiksem Ameerika Kodanikuvabaduste Liidu väidetud miljonist inimesest. Tolle organisatsiooni teatel on süsteem “kontrolli alt väljunud” ning “hoolib süütute inimeste õigustest kõige viimases järjekorras.” Hawley tõdes, et süsteemis on ebakohti.

Philadelphia lähedal elav Michael Kirby on nimekirjas seisnud kuus aastat. Ta ei saa check-ini võrgus teha ega oma pardakaarti ise välja trükkida. Igakordsed lisatoimingud ja -kontrollid lennujaamas võtavad vähemalt 20 minutit teistest reisijatest rohkem aega. “Ma lendan iga nädal, nii et seda aega ikka koguneb,” ütles Kirby.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
26. August 2008, 18:46
Otsi:

Ava täpsem otsing