Tuulepargid lõhuvad ära nahkhiirte kopsud

26. august 2008, 15:58

Tuuleparkides hukka saanud nahkhiirte
vigastuste analüüs näitab, et loomade surma põhjuseks on tihti lõhkenud
kopsud.

Tuuleenergia-teemalistes aruteludes on pikka aega juttu olnud ohust, mida kujutavad tuulikud lindudele. Novaator on sel teemal varem kirjutanud:Kassid tapavad rohkem linde kui tuulikud.

Tegelikult on mitmed uuringud näidanud, et hoopis suuremas ohus on tuuleparkides nahkhiirte elu. Mullu USAs avaldatud andmetel oli tuuleparkides hukka saanud lindudest-loomadest tervelt 60 protsenti nahkhiired. Rändlinnud oskavad tuulikutest hoiduda.

Putukatoidulised nahkhiired kasutavad orienteerumiseks midagi kajaloodi sarnast. Miks just neist on saanud tuulikute suurimad ohvrid oli tänini selgusetu. Näiteks on arvatud, et tuuliku turbiinist ja tiibadest lähtuv müra ajab nahkhiire suunataju segamini.

Nüüd selgub värskest uuringust, et liikuvad tiivalabad põhjustavad rõhulangust, mille tagajärjel väikeste loomakeste õrnade kopsude veresooned lihtsalt lõhkevad. Selline rõhulangusest tekkinud barotrauma on võimalik ka inimeste puhul, kui tuuker suurest sügavusest liiga kiiresti pinnale tuua.

„Otsides tuulikute alt nahkhiirelaipu torkas silma, et paljudel polnud ühtki välist vigastust ega ühtki silmaga nähtavat surmapõhjust,“ ütles Kanada Calgary ülikooli teadlane Erin Baerwald.

Uuringus koguti Alberta provintsi lõunaosa tuuleparkidest 188 nahkhiirelaipa ning määrati igaühe puhul kindlaks nende surmapõhjus. 90 protsendil nahkhiirest oli surma põhjustanud sisemine verejooks, vaid pooltel hiirtest oli märke kokkupõrkest tuulikulabadega. Vaid 8 protsenti loomi oli saanud väliseid vigastusi, kuid samas puudusid neil sisemised vigastused.

Tuulikutiibade ümber tekib madalama õhurõhuga keeris, täpselt selline tekib ka lennukitiivaotstes. Varemgi on püstitatud hüpoteese, et see keeris võib olla nahkhiirte jaoks surmav, kuid seni polnud keegi vaevunud ette võtma lahkamisi, et ideele kinnitust leida.

Linnud saavad hukka otsekokkupõrkes tuulikutiibadega. Baerwaldi sõnul on lindude kopsud vastupidavamad, neid kiired rõhumuudatused ei mõjuta.

Nahkhiired toituvad putukatest, ka kahjuritest. Kui tuulepargid hakkavad mõjutama nahkhiire arvukust, siis mõjutab see kogu ökosüsteemi ning mõju võib ulatuda tuhandete kilomeetrite taha. Baerwaldi sõnul on näiteks Kanadas hukka saanud nahkhiired rändurid ning nende hukkumine avaldab mõju ka tuhandete kilomeetrite kaugusel Mehhikos.

Üks lahendus oleks näiteks seada piir madalaimale tuulekiirusele, mil tuulikuid võib tööle rakendada, sest nahkhiired eelistavad liikuda vaiksemate tuulte ajal.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
11. September 2008, 09:54
Otsi:

Ava täpsem otsing